
To może być prawdziwa rewolucja dla pasażerów z Nowego Sącza i całej Sądecczyzny. Centralny Port Komunikacyjny przedstawił najnowszą prognozę ruchu kolejowego do 2050 roku – i sądecki akcent wypada w niej wyjątkowo obiecująco. Przewidywany wzrost liczby podróżnych dla Nowego Sącza sięga aż 425%!
Nowy Sącz w czołówce prognozowanego wzrostu
Według opublikowanych danych, Nowy Sącz należy do grona miast, w których w ciągu najbliższych 25 lat ma nastąpić najbardziej dynamiczny wzrost liczby pasażerów dalekobieżnych. Wyprzedza go jedynie Zamość (445%). To wyraźny sygnał, iż nasz region może liczyć na większe znaczenie na kolejowej mapie Polski.
Jak podkreśla CPK, prognozy powstały w ramach największej dotąd aktualizacji Pasażerskiego Modelu Transportowego – narzędzia, które uwzględnia zarówno ruch kolejowy, jak i inne środki transportu. Modele bazują na dwóch scenariuszach: bazowym i dynamicznego rozwoju – i właśnie ten drugi zakłada tak spektakularne dane dla Nowego Sącza.

– Dynamiczny wzrost liczby pasażerów prognozowany dla Nowego Sącza ma bezpośredni związek z trwającą rozbudową i modernizacją linii kolejowych na Sądecczyźnie, w tym przede wszystkim kluczowego projektu Podłęże–Piekiełko (linia nr 104). Ta inwestycja, realizowana przez PKP PLK, zakłada budowę nowego odcinka kolejowego z Podłęża do Tymbarku oraz modernizację istniejącej trasy z Tymbarku przez Mszanę Dolną, Limanową i Nowy Sącz aż po Chabówkę – mówi Patryk Wicher, poseł na Sejm RP. – Dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości i przekazanych przez nasz rząd środkom, znacznie skróci się czas przejazdu z Nowego Sącza do Krakowa – choćby do 90 minut – a linia stanie się nowoczesną trasą obsługującą zarówno pociągi regionalne, jak i dalekobieżne. To właśnie ta infrastruktura ma być filarem wzrostu potencjału kolejowego całego subregionu sądeckiego w kolejnych dekadach.
Wielkie liczby na torach – Polska ma jechać szybciej i więcej
W skali całego kraju CPK prognozuje wzrost liczby pasażerów kolei dalekobieżnej do ponad 140 milionów rocznie w 2050 roku. Dla porównania, w 2023 roku koleją dalekobieżną podróżowało 78 milionów osób.
Już w 2032 roku – kiedy planowane jest uruchomienie Lotniska CPK oraz linii Kolei Dużych Prędkości z Warszawy przez CPK do Łodzi – liczba pasażerów ma wynieść między 107 a 117 mln rocznie.
Największe natężenie ruchu spodziewane jest oczywiście na odcinku Warszawa–CPK–Łódź. Jednak to właśnie dane dla takich miast jak Nowy Sącz, Ełk, Grudziądz czy Zamość, pokazują jak szeroko planowana jest kolejowa integracja kraju.
Dane CPK mogą stać się potężnym argumentem w walce o kolejne kolejowe inwestycje dla całej Sądecczyzny. Tym bardziej, iż mieszkańcy regionu coraz chętniej wybierają pociągi jako środek transportu – pod warunkiem, iż jadą szybko, komfortowo i punktualnie.
miastoNS.pl będzie monitorować wszelkie decyzje dotyczące kolei w regionie. Przyszłość może nadjechać szybciej, niż się spodziewamy.