W czwartek, 21 października, w Szpitalu Powiatowym w Nysie odbyła się Komisja Rodziny, Zdrowia, Środowiska i Spraw Społecznych Sejmiku Województwa Opolskiego.
Podczas spotkania omówiono najważniejsze tematy dotyczące aktualnej sytuacji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie po skutkach tegorocznej powodzi. W trakcie dyskusji poruszono nie tylko wyzwania, przed którymi stoi placówka, ale również plany dotyczące budowy nowego szpitala, które mają na celu poprawę jakości opieki medycznej w regionie.
Warto dodać, szpital powiatowy wznowił działalność po miesiącu od powodzi. 18 października zostały uruchomione dwa oddziały: obserwacyjno-zakaźny oraz pediatryczny. Z kolei 21 października uruchomiono Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz wszystkie pozostałe oddziały.
Szpitalny Oddział Ratunkowy zlokalizowany jest tam, gdzie znajdował się oddział laryngologiczny - wejście możliwe od strony ul. Boh. Warszawy (obok portierni). Z uwagi na trwające prace remontowe i wyłączenie niektórych wind, dokładne dojście do poszczególnych oddziałów, jest oznaczone na ogłoszeniach przy wejściach do szpitala.
W trakcie wrześniowej powodzi woda wdarła się nie tylko na SOR, ale także m. in. do pracowni tomografii komputerowej. Tymczasowy (mobilny) tomograf stoi przed nyskim szpitalem. Tymczasowa pracownia tomografii komputerowej będzie funkcjonować dopóki nie zbudowana zostanie docelowa pracownia. Ta ma powstać w ciągu ok. 3-4 miesięcy na parterze obiektu. W planie jest również ulokowanie w nyskim ZOZ docelowo dwóch nowych tomografów. jeżeli chodzi o rezonans magnetyczny to pracownia w nyskim szpitalu obsługiwana była przez firmę prywatną. Firma planuje odbudowę pracowni w przyziemiu szpitala i szacuje, iż inwestycja potrwa ok. 3-4 miesiące. Do tego czasu z tymczasowego (mobilnego) rezonansu będzie można skorzystać przy ul. Saperskiej (kąpielisko "Frajda").