Komunikacja bez barier

extra.info.pl 10 godzin temu

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides opublikowało raport „Dostępność transportu publicznego w województwie śląskim dla osób ze zróżnicowanymi potrzebami”. Wśród ocenianych miast znalazło się także Jaworzno, które zostało docenione za wprowadzone w mieście rozwiązania.

Transport publiczny, by odpowiednio spełniał swoją funkcję, powinien wypełniać wiele kryteriów i zapewniać dostępność dla różnych grup osób. Osoby o zróżnicowanych potrzebach to szeroka grupa ludzi, których codzienne funkcjonowanie wymaga uwzględnienia specyficznych wymagań, różniących się w zależności od sytuacji, wieku, stanu zdrowia czy okoliczności. To nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, takie jak osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, niewidome czy niesłyszące, ale także seniorzy, dla których choćby proste czynności mogą być wyzwaniem z uwagi na ograniczoną mobilność, słabnący wzrok czy zmniejszoną siłę fizyczną. W krąg tych osób wchodzą również rodzice i opiekunowie małych dzieci, którzy muszą radzić sobie z wózkami dziecięcymi, przewijaniem czy opieką w miejscach, które nie zawsze są przystosowane do ich potrzeb.

Bariery wciąż obecne

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides w ostatnim czasie prowadziło badania nad dostępnością transportu publicznego w naszym regionie. Wnioski, które można wyciągnąć z przedstawionego raportu pokazują, iż wiele zostało już zrobione, to jednak wciąż konieczne są dalsze działania. Autorzy raportu zwracają uwagę m.in. na brak spójności w infrastrukturze oraz w dostępności taboru w poszczególnych miastach. Przystanki komunikacji miejskiej w badanych miastach nie są ujednolicone. Różnią się wyposażeniem i udogodnieniami, a często te na obrzeżach pozbawione są podstawowych udogodnień. Jako przykłady można tutaj podać np. z pozoru nowoczesne siedziska na niektórych przystankach w Katowicach, które jednak nie posiadają żadnych punktów wsparcia dla osób starszych i zupełny brak miejsc dla osób niepełnosprawnych. W stolicy województwa znaleziono też na przystankach betonowe słupy czy źle ustawione tablice z rozkładem jazdy, które mogą stanowić zagrożenie dla osób niewidomych. Częstym problemem jest niewystarczająca informacja głosowa. Czasami mimo dobrych intencji zawodzi wykonanie – tak jak np. w Myszkowie, gdzie informacje w języku Braille’a zamontowano… do góry nogami. W niektórych badanych miastach brakowało też w pojazdach wyznaczonych miejsc dla osób starszych, w ciąży czy też z niepełnosprawnościami.

Jaworzno z dużą dostępnością

Wśród miast, które były oceniane w ramach projektu „Transport zbiorowy w województwie śląskim dostępny dla osób z niepełnosprawnościami” analizowana była także dostępność transportu publicznego w Jaworznie. I tutaj oceny było zdecydowanie przychylne. Społecznicy sprawdzili infrastrukturę przystankową, tabor, a także system informacji pasażerskiej.

Komunikacja prowadzona przez PKM Jaworzno zyskała bardzo dobre oceny.

Autorzy badania docenili liczne przystanki autobusowe, na których znajdują się miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich. Podkreślono, iż autobusy w Jaworznie posiadają także informację wizualną z tyłu i z przodu pojazdów. Jaworznickie autobusy mają też dobrze dostępne miejsca dla osób starszych czy kobiet w ciąży, i tylko ich oznakowanie można by nieco poprawić. Pochwalona została deklaracja dostępności zawarta na stronach internetowych Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie, która jest też bardzo szczegółowa. Oczywiście były też pewnie niedociągnięcia i rzeczy, które można poprawić, ale ogólna ocena dokonana przez stowarzyszenie pozostaje wysoka. Korekty może wymagać nawierzchnia na niektórych przystankach, która utrudnia osobom na wózku wjechanie na miejsca dla nich przeznaczone. Zauważono też, iż chociaż system zapowiedzi zarówno na wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu jest bardzo dobry, czasami jednak bywa niesłyszalny w ulicznym hałasie.

Raport Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides stanowi istotny głos w debacie na temat dostępności transportu publicznego w województwie śląskim. Jego autorzy podkreślają, iż poprawa dostępności transportu publicznego jest kluczowa dla zapewnienia równych szans i komfortu podróży dla wszystkich pasażerów. – Cieszy nas fakt, iż coraz więcej miast w województwie śląskim dostrzega potrzeby osób o zróżnicowanych potrzebach i inwestuje w udogodnienia na przystankach i w pojazdach. Mamy nadzieję, iż ten pozytywny trend będzie kontynuowany, bo w wielu miejscach i pojazdach przez cały czas brakuje podstawowych udogodnień dla osób o zróżnicowanych potrzebach – podsumowuje Krzysztof Wostal ze Stowarzyszenia Bona Fides.

foto: Maciej Kowal / PKM

Tekst z gazety: EXTRA 1-2025

Idź do oryginalnego materiału