Koncerty i liturgie będą jeszcze piękniejsze. Parafia z Komorowic kupi nowe organy

4 godzin temu

Do kościoła św. Jana Chrzciciela w Komorowicach trafią nowe organy. – Pomysł budowy nowych organów, które będą całkowicie odrestaurowanym instrumentem, sprowadzonym z Kolonii, powstał z myślą o pięknie liturgii, walorach koncertowych naszej świątyni, ale i z potrzeby wymiany aktualnego instrumentu – tłumaczą w parafii.

– W końcu w komorowickiej świątyni będzie instrument dający organiście spore możliwości wykonawcze akompaniamentu liturgicznego, literatury organowej oraz improwizacji. Również pierwszy raz, w doskonałej akustyce kościoła, usłyszymy głosy językowe, których aktualny instrument nie posiada. Serdecznie zapraszam do śledzenia aktualności dotyczących budowy/relokacji organów, a także uprzejmie proszę o wspieranie tej, jakże ważnej, inicjatywy. Z niecierpliwością czekam na inaugurację nowych organów! – nie kryje satysfakcji organista Krzysztof Karcz, za pomocą którego mieliśmy okazję w tym kościele brać udział w znakomitych koncertach i festiwalach.

Firma organmistrzowska Barcik i Dźwigoń, w porozumieniu z proboszczem księdzem Tomaszem Błachutem, organistą Krzysztofem Karczem oraz prof. Tomaszem Orlowem, pracuje już nad projektem relokacji i adaptacji używanego instrumentu, który w nowej formie będzie pasował do świątyni zarówno brzmieniowo, jak i wizualnie. W procesie tworzenia projektu, brane są pod uwagę możliwości finansowe parafii, wielkość chóru, kubatura kościoła, ale i zakładana koncepcja dyspozycji (liczba i rodzaje głosów).

Wizualizacja nowego projektu prospektu organowego.

Organy piszczałkowe firmy Willi Peter z Kolonii, które zostaną zainstalowane w kościele, będą posiadały 45 głosów, 3 manuały i klawiaturę nożną. Organy działają w oparciu o trakturę elektromagnetyczną, wiatrownice klapowe, zostanie dodany zetzer (pamięć komputerowa do zapisywania brzmień). Wszystkie części instrumentu wykonane są z bardzo dobrej jakości materiałów zgodnie z zasadami sztuki organmistrzowskiej. Są bardzo dobrze utrzymane, systematycznie były serwisowane. Oczywiście wszystkie części organów muszą zostać sprawdzone, odrestaurowane, uszczelnione i ustawione tak, aby działały idealnie i były funkcjonalne. Będzie to miało miejsce w zakładzie organmistrzowskim.

Organy – przybliżają w parafii – będą umieszczone w nowej szafie organowej i zostaną rozbudowane o kolejne 9 głosów. W efekcie powstaną w pełni odrestaurowane organy w nowej szafie, która będzie dopasowana architektonicznie do wnętrza świątyni. Nowy projekt szafy organowej powstał w oparciu o archiwalne projekty szafy organowej kościoła, które nie zostały wykorzystane przy budowie obecnego instrumentu. Relokowane organy, po takiej gruntownej renowacji i przebudowie, będą adekwatnie zupełnie nowym instrumentem. Ostatnim etapem prac, będzie instalacja organów na emporze chóru w kościele, prace intonatorskie oraz strojenie.

Wesprzeć budowę instrumentu można tutaj.

Idź do oryginalnego materiału