Kończy się budowa osiedla w Burowcu. Do wynajmu będzie ponad 500 mieszkań

3 godzin temu
Kończy się budowa osiedla przy ul. Korczaka w Szopienicach-Burowcu. W 26 budynkach powstały 524 mieszkania, które będzie można wynająć. Zasady naboru chętnych będą podobne jak na osiedlu Nowy Nikiszowiec.

Już nie Mieszkanie Plus

Osiedle przy ul. Korczaka to największa inwestycja Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Kiedyś miało to być osiedle z programu Mieszkanie Plus, ale inicjatywa rządu PiS zakończyła się całkowitą porażką. Z zapowiedzi tanich lokali na wynajem kilka zostało. Najemcy Nowego Nikiszowca wielokrotnie narzekali na podwyżki czynszów. Zresztą, nie tylko oni. W końcu władze Polskiego Funduszu Rozwoju ogłosiły, iż do końca 2025 roku nie będą podnosić opłat czynszowych i waloryzować kaucji o wskaźnik inflacji.

Kolejną inwestycją PRF Nieruchomości w Katowicach jest osiedle w Burowcu. Podobnie jak przy budowie Nowego Nikiszowca, państwowa spółka powołała spółkę celową z Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, który wniósł do niej aportem grunt. Wcześniej KTBS dostało go od miasta.

Współpraca z miastem przy budowie osiedla ma też inny istotny aspekt. Inwestycje PFR Nieruchomości są objęte programem dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start”, który jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jak informuje spółka, z takiego wsparcia korzysta około 70% najemców mieszkań na osiedlach Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju.

Dla kogo mieszkania przy ul. Korczaka

Przyszli najemcy z Burowca też będą mogli skorzystać z dopłat. W tym celu radni przyjęli na październikowej sesji stosowny projekt uchwały. Zostały w niej określone kryteria, które trzeba spełnić, żeby starać się o wynajęcie lokalu oraz tzw. kryteria pierwszeństwa.

Dodatkowe punkty dostaje się za:

1) w skład gospodarstwa domowego wchodzi dziecko – 10 punktów za każde dziecko
2) w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedna osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 40
roku życia – 7 punktów,
3) w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedna osoba, która ukończyła 65 lat – 3 punkty,
4) w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedna osoba, która nie ukończyła 16 lat i legitymuje
się orzeczeniem o niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm.) – 4 punkty,
5) w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedna osoba, która ukończyła 16 lat i legitymuje się
orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27
sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – 4 punkty,
6) w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedna osoba, która rozliczała się za ostatni rok
podatkowy przed dniem złożenia wniosku z podatku dochodowego w Urzędzie Skarbowym w Katowicach – 10 punktów za każdą osobę, przy czym maksymalna liczba punktów na gospodarstwo domowe, jakie można uzyskać za ww. kryterium, wynosi 20 punktów,
7) żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego na dzień złożenia wniosku nie jest właścicielem
lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz nie
przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, oraz nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku, o ile jej udział w
przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny – 6 punktów.

Po zawarciu umów najmu, przynajmniej część lokatorów będzie mogła liczyć na dopłaty do czynszu, które w tej chwili wynoszą około 11 zł/m kw. Nie wiadomo jeszcze jaka będzie stawka czynszu w nowym osiedlu, ale z naszych nieoficjalnych informacji wynika, iż wyniesie około 40 zł/m kw. Do tego trzeba będzie doliczyć koszt ogrzewania i innych mediów.

Trzy etapy budowy

Za projekt osiedla przy ul. Korczaka odpowiada warszawska pracownia Kuryłowicz&Associates. Realizacja, podzielonej na trzy etapy, inwestycji dobiega końca. Idea osiedla ma swoje źródło w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na projekt modelowego domu wielorodzinnego organizowanego przez spółkę PFR Nieruchomości w 2017 roku. Zadaniem postawionym przed architektami było opracowanie koncepcji zabudowy dla 6-cio hektarowej działki położonej w katowickich Szopienicach.

Naszym założeniem było stworzenie budynku modelowego klasycznego, adaptowalnego, który można by zastosować w wielu lokalizacjach w polskich miastach. najważniejsze było dla nas to, by był to budynek prosty, o niewielkiej skali, oparty na prostej siatce konstrukcyjnej, który można by adaptować dość elastycznie do różnych potrzeb. Tu w Katowicach ten niewielki budynek modelowy to jest taki punktowy budynek z jedną klatką schodową z jedną windą, który w zależności od wysokości – cztery lub pięć kondygnacji – mieści w sobie 20-25 mieszkań – mówi Maria Saloni-Sadowska, architektka Kuryłowicz&Associates.

Osiedle przy ulicy Korczaka to 524 mieszkania w 26 budynkach. Zabudowa została skupiona w 9 kwartałach, w obrębie których powstały przestrzenie rekreacyjne i tereny zielone. Architekci chcieli nawiązywać do zabudowy i krajobrazu Szopienic, które stały się inspiracją dla kolorystki budynków – od jasnych, popielatych odcieni poprzez beże, brązy, zimne szarości aż po ciemny grafit.

Trwające niespełna 3 lata prace budowlane, realizowane przez firmę Unibep, dobiegają końca. Jeden z trzech etapów osiedla uzyskał już pozwolenie na użytkowanie.

Mieszkań nie będzie można wykupić, a jedynie wynająć. W ofercie znajdą się kawalerki, M2, M3 oraz mieszkania czteropokojowe od 30 do 83 mkw.

Nabór chętnych do zamieszkania przy ul. Korczaka powinien rozpocząć się w najbliższych tygodniach.

Grzegorz Żądło

Idź do oryginalnego materiału