W niedzielę (2 lutego) w Kościele Katolickim w Polsce kończy się przedłużony okres Bożego Narodzenia. Święto Ofiarowania Pańskiego, w Polsce nazywane Świętem Matki Bożej Gromnicznej to ostatni dzień na śpiewanie kolęd, a także czas na rozebranie choinek i szopek bożonarodzeniowych.
Uroczystość wiąże się z opisanym w Nowym Testamencie ofiarowaniem Jezusa w świątyni jerozolimskiej – mówi ks. Mariusz Rak, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego.
– Dziękujemy Bogu za to, iż mogliśmy świętować długi czas Bożego Narodzenia. Wprawdzie liturgicznie skończył się on świętem Chrztu Pańskiego, ale w polskim zwyczaju pełnia tego kolędowania zamyka się w Święto Ofiarowania Pańskiego. Oddajemy w tym dniu także część Matce Bożej, stąd nazwa święta Matki Bożej Gromnicznej. Święcimy w kościołach gromnice, które w naszym polskim zwyczaju miały od lat istotną rolę. Gromnicę dawano do rąk osobie konającej, modlono się przy tym, by mogła ona spokojnie, pojednana z Bogiem przejść na drugi wymiar życia i osiągnąć Królestwo Niebieskie. Gromnice zapalano także gdy były burze, kataklizmy, z nadzieją, iż Matka Boża i Chrystus ochronią daną rodzinę, dom przed niebezpieczeństwem – przypomina kapłan.
Od 1997 roku 2 lutego Kościół obchodzi także Dzień Życia Konsekrowanego. Była to inicjatywa św. Jana Pawła II. Papież chciał zwrócić światu uwagę na piękno życia ofiarowanego Bogu – mówi ks. Mariusz Rak. Dodaje, iż osoby konsekrowane pełnią w Kościele niezastąpioną misję.
– Są dla nas pewnym bastionem, modlą się za nas, wypraszając łaski. Ślubują czystość, ubóstwo, posłuszeństwo. Pokazują, iż żyjąc w świecie można zrezygnować z wielu aspektów życia, by całkowicie oddać się Chrystusowi będąc znakiem Jego obecności w świecie – podkreśla duchowny.
W diecezji kieleckiej są wszystkie formy życia konsekrowanego: zakony żeńskie i zakony męskie, 9 dziewic i 29 wdów konsekrowanych, a także jeden wdowiec konsekrowany i jedna pustelnica. Szczególną formą życia konsekrowanego są zakony klauzurowe. W diecezji kieleckiej są to: siostry bernardynki w Chęcinach i św. Katarzynie, norbertanki w Imbramowicach i karmelitanki w Kielcach. Dziś w kościołach odbywa się zbiórka datków, które zostaną przekazane na ich utrzymanie.
Wśród form życia konsekrowanego można wymienić także instytuty świeckie, które różnią się tym, iż ich członkowie nie mieszkają wspólnie, ale pozostają w swoich prywatnych domach, a ich konsekracja jest ukryta.