Wydana przez Instytut Pamięci Narodowej książka, którą napisał Zbigniew Bereszyński stanowi – jak informuje jej podtytuł – wybór źródeł z zasobów Archiwum Państwowego w Opolu oraz Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. IPN jest jej wydawcą. Tom liczy ponad 450 stron.
Zbigniew Bereszyński – badacz dziejów najnowszych
Zbigniew Bereszyński jest działaczem niepodległościowym, historykiem, badaczem dziejów najnowszych i publicystą. Jest autorem monumentalnej trzytomowej publikacji „NSZZ Solidarność i rewolucja solidarnościowa na Śląsku Opolskim 1980-1990”. Witając uczestników promocji, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, dr Sławomir Marchel, podkreślił, iż prof. Bereszyński zna zasoby tej placówki dotyczące dziejów najnowszych lepiej niż wielu archiwistów.
Autor książki przypomniał, iż w granicach województwa opolskiego w czasie działalności Urzędu ds. Wyznań (1950-1989) mieściły się struktury dwóch diecezji: opolskiej i wrocławskiej.
– Innym elementem tej specyfiki była obecność rdzennej ludności śląskiej, ale także ludności pochodzenia napływowego – mówił.
– To miało istotny wpływ na politykę wyznaniową państwa na tym obszarze. Materiały, które się zachowały obrazują m. in. próby podporządkowania Kościoła aparatowi państwowemu. Chodzi o wydarzenia z początku lat 50., kiedy usunięto siłą administratora apostolskiego, ks. infułata Bolesława Kominka, późniejszego arcybiskupa wrocławskiego. Zgodnie z tymi materiałami aktywną rolę odegrał w tym ówczesny przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej Jan Mrocheń.
Stosunki państwo – Kościół w dokumentach
– Mamy też sporo materiałów dotyczących konfliktu państwo-Kościół jaki miał miejsce od schyłku lat 50. po koniec lat 60. z kulminacją w czasie obchodów milenijnych (tysiąclecia chrztu Polski – przyp. red.) i sabotowaniem Kościoła w tym miejscu – mówił Zbigniew Bereszyński.. (…)
Dodał, iż bogato zilustrowany jest także okres lat 80. oraz działalność „Solidarności”.
– Są tam zapisy rozmów prowadzonych w tamtych czasach przez wojewodów z biskupami opolskimi. Wiele jest materiałów związanych z pielgrzymką papieża Jana Pawła II i z uroczystościami z udziałem Ojca św. na Górze św. Anny. Obecna jest tam także tematyka związana z pojawieniem się struktur mniejszości niemieckiej i dopuszczeniem nabożeństw w języku niemieckim – opowiadał.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania