Koniec awizo w skrzynce. Poczta Polska wdrożyła e-Doręczenia dla instytucji publicznych i zawodów zaufania publicznego

6 dni temu
Zdjęcie: Placówka Poczty Polskiej przy ul. Grodzkiej 7 na Starym Mieście w Lublinie | fot. DW


Od 1 stycznia 2025 roku wszystkie instytucje publiczne oraz zawody zaufania publicznego, w tym notariusze, adwokaci i księgowi, są zobowiązani do wykorzystania systemu e-Doręczenia. Oznacza to koniec papierowego awizo w skrzynce pocztowej.

Elektroniczne awizo w Poczcie Polskiej

Dzięki usłudze e-Doręczeń nie ma już potrzeby wizyt na poczcie w celu odbioru lub wysłania ważnych dokumentów. Od 1 stycznia 2025 roku e-Doręczenia stały się obowiązkowe dla wszystkich instytucji publicznych, takich jak samorządy i urzędy skarbowe, oraz dla przedstawicieli zawodów zaufania publicznego, takich jak adwokaci, radcowie prawni czy księgowi. Oznacza to, iż te instytucje i osoby muszą korzystać z tej usługi do przesyłania i odbierania oficjalnej korespondencji. Obowiązek ten nie dotyczy jednak obywateli.

Obywatele sami decydują, czy chcą korzystać z e-Doręczeń. W przypadku osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z tej elektronicznej formy komunikacji, Poczta Polska oferuje Publiczną Usługę Hybrydową (PUH). Dzięki niej dokumenty wysłane elektronicznie przez nadawcę, a skierowane do odbiorcy niemającego skrzynki e-Doręczeń, są automatycznie drukowane i dostarczane w formie papierowej, jak w tradycyjnym modelu.

Aby rozpocząć korzystanie z e-Doręczeń, wystarczy założyć cyfrową skrzynkę odbiorczą. W tym celu należy złożyć wniosek o nadanie Adresu do Doręczeń Elektronicznych (ADE) na stronie edoreczenia.gov.pl. Po uzyskaniu ADE użytkownik może aktywować swoją skrzynkę e-Doręczeń i zacząć z niej korzystać.

Za pomocą skrzynki ADE możliwe jest także korzystanie z usługi e-Polecony, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji poleconej w formie elektronicznej. W przeciwieństwie do e-Doręczeń, przeznaczonych głównie do komunikacji z podmiotami publicznymi, e-Polecone służą do wymiany korespondencji między podmiotami prywatnymi, na przykład między osobami fizycznymi. Obie usługi – e-Doręczenia i e-Polecone – mogą być obsługiwane dzięki jednej wspólnej skrzynki.

Idź do oryginalnego materiału