Kopia obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” zostaje na dwa lata w Stębarku

nos-portal.pl 2 miesięcy temu

GMINA GRUNWALD. Ciut większa od oryginału replika obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” na dłużej zostaje w muzeum w Stębarku. Kopia autorstwa Ireneusza Rolewskiego będzie do obejrzenia jeszcze przez dwa lata.

Replika autorstwa Ireneusza Rolewskiego jest kilkanaście centymetrów większa od oryginału / Fot. Marcin Tchórz

Replika matejkowskiej „Bitwy pod Grunwaldem” pierwotnie była malowana na zamówienie ze Stanów Zjednoczonych i miała zostać przetransportowana za ocean. Najpierw jednak kopia autorstwa Ireneusza Rolewskiego trafiła do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, gdzie została zaprezentowana w listopadzie ubiegłego roku i jest eksponowana do tej pory.

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy nie zdążyli obejrzeć nieco większej od oryginału repliki obrazu Jana Matejki. Kopia przez następne dwa lata będzie eksponowana w Stębarku. Będzie to możliwe dzięki życzliwości Agaty Niedziółki, dyrektor Muzeum Historycznego w Skierniewicach, które jest depozytariuszem kopii, oraz pomocy samego autora dzieła.

– Decyzja o przedłużeniu wystawy była podyktowana nie tylko walorami artystycznymi repliki, ale także jej znaczeniem edukacyjnym oraz kulturowym – mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. – Obraz Rolewskiego, wiernie odtworzony, stanowi doskonały punkt odniesienia dla zwiedzających, którzy pragną lepiej zrozumieć nie tylko samą bitwę, ale także kontekst historyczny, w którym się ona rozegrała. Dla nas to niesamowite, iż tak cudowne dzieło pozostanie jeszcze przez kolejne dwa lata w naszym Muzeum.

Kopia jest chętnie oglądana przez zwiedzających Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku / Fot. Marcin Tchórz

Muzealnicy z Grunwaldu zapowiadają także kolejne atrakcje związane z połączeniem sztuki i historii na grunwaldzkim wzgórzu.

– Niedługo zaskoczymy nową aranżacją Galerii Sztuki Grunwaldzkiej. Jeszcze nie zdradzę szczegółów majowych wydarzeń na Polach Grunwaldzkich, ale już teraz zapraszam wszystkich miłośników sztuki i historii do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, gdzie historia spotyka się z twórczością artystyczną – kończy dyrektor Drej.

Idź do oryginalnego materiału