Kościół Katolicki w Pafos znalazł się na liście europejskiej turystyki religijnej
Pafos bierze udział w europejskim programie „Religijna, duchowa i pielgrzymkowa europejska turystyka kulturalna ze zrównoważonym rozwojem” (RESPECT).
Celem tego programu jest badanie, analiza, rozwijanie i promowanie polityk i inicjatyw związanych z turystyką religijną, duchową i pielgrzymkową w całej Europie. Skupia się na zrównoważonym rozwoju, digitalizacji i innowacjach w celu zwiększenia potencjału sektora.
W projekcie bierze udział dziewięciu partnerów z Cypru, Grecji, Rumunii, Norwegii, Szwecji, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Mołdawii oraz Belgii.
Program, finansowany w 80% przez Unię Europejską, będzie realizowany przez 36 miesięcy, a jego całkowity budżet wyniesie 2 miliony euro.
Oczekuje się, iż Pafos otrzyma dotację w wysokości 200 000 euro na promocję i rozwój turystyki w regionie. Część funduszy zostanie przeznaczona na działania mające na celu uzyskanie uznania Rady Europy dla trasy „Śladami św. Pawła Apostoła” .
Przypomnijmy, iż Agia Kyriaki Chrysopolitissa (znany również jako Agia Kyriaki (św. Kyriaki), Panagia Chrysopolitissa (Matka Boża ze Złotego Miasta), kościół filaru św. Pawła i kościół katolicki św. Pawła) został wpisany w 1980 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jego kolumny były używane niegdyś do karania krnąbrnych. Jednym z tych punktów, tuż za murami Agia Kyriaki Chrysopolitissa, jest legendarny filar św. Pawła, uważany za miejsce, w którym rzymski gubernator Sergiusz Paulus ukarał Apostoła za głoszenie chrześcijaństwa na Cyprze.
Kościół stoi na fundamentach dawnej bazyliki. Został wzniesiony około 1500 roku n. e. na miejscu wcześniejszego kościoła zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 1159 roku podczas panowania weneckiego.
Każdej niedzieli, o godzinie 11:00, w kościele odprawiana jest msza w języku polskim.