Krakowskie Przedmieście w Lublinie. Jak dojechać, gdzie się znajduje i co tam znajdziemy. Rozrywkowe centrum Lublina

23 godzin temu
Zdjęcie: Krakowskie Przedmieście w Lublinie. Widok z Wieży Trynitarskiej


Ludzie idący deptakiem Krakowskiego Przedmieścia w Lublinie | fot. DW

Krakowskie Przedmieście w Lublinie – gdzie się znajduje i co można tam robić?

Lublinianie kochają Krakowskie Przedmieście. To centralny pieszy trakt naszego miasta. Zaraz po Starym Mieście. Jak wspomnieliśmy we wstępie, Krakowskie Przedmieście to nazwa ulicy znajdującej się w centrum Lublina. Ulica rozciąga się na długości 1010 metrów, jej najstarszy odcinek rozciągający się od Placu Łokietka, do skrzyżowania z ulicami 3 Maja i Kołłątaja (tzw. wąskie Krakowskie Przedmieście) jest zamknięty dla ruchu kołowego i pełni rolę deptaka – znajdują się tutaj liczne ogródki gastronomiczne, puby i restauracje, w których napijemy się wyśmienitego kraftowego piwa i skosztujemy specjałów lokalnej kuchni.

Poidełko w kształcie koziołka wróciło na deptak | fot. Dominik Wąsik

Krakowskie Przedmieście Lublin – historia

Niegdyś ulica była częścią ważnego traktu, który z jednej strony łączył Lublin z Krakowem, z drugiej zaś z Litwą i Rusią. To właśnie od ówczesnej stolicy Polski, ulica przyjęła swoją nazwę. Powstanie ulicy datowane jest na pierwszą połowę XIV wieku – kiedy to powstała Brama Krakowska, a po jej zewnętrznej stronie zaczęły powstawać kolejne kamienice, należące między innymi do kupców, którzy postanowili zamieszkać przy tym ważnym handlowym szlaku. Młodsza część ulicy, czyli ta, która w tej chwili otwarta jest dla ruchu kołowego, zaczęła kształtować się na przełomie XIX i XX wieku. W trakcie licznych bombardowań i ostrzałów wiele budynków zostało zrównanych z ziemią. Po wojnie większość zniszczonych kamienic została przebudowana, jednak tylko część z nich zachowała pierwotny styl architektoniczny. Warto w tym miejscu przytoczyć fakt historyczny – w kamienicy mieszczącej się niegdyś przy ulicy Krakowskie Przedmieście zmarł Józef Czechowicz – wybitny polski poeta i ważna postać związana z Lublinem. Zburzona w trakcie działań wojennych kamienica nie została nigdy odbudowana – w tej chwili w jej miejscu znajduje się plac z pomnikiem Józefa Czechowicza.

Supertunie w kwietnikach przy Bramie Krakowskiej | fot. Miasto Lublin

Krakowskie Przedmieście w Lublinie – deptak miasta Lublin

Zdecydowanie warto przespacerować się deptakiem biegnącym przez starą część Krakowskiego Przedmieścia – na zwartą zabudowę tej części ulicy składają się zabytkowe staropolskie kamienice. Wśród ciekawych obiektów i miejsc, znajdujących się przy tej ulicy warto też wymienić Plac Litewski z Fontanną Multimedialną, kościół pw. Ducha Świętego z XV wieku, oraz Bramę Krakowską.

Krakowskie Przedmieście Lublin – zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie Krakowskiego Przedmieścia z przewodnikiem jest oczywiście możliwe. Warto sprawdzać strony internetowe lokalnych biur podróży oraz lubelskich muzeów, a także Urzędu Miejskiego. Spacery po Krakowskim Przedmieściu w Lublinie z przewodnikiem, organizuje między innymi PTTK. Warto wybrać się na spacer wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia ponieważ po drodze spotkamy wiele ciekawych miejsc tj.:

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik
  • Plac Litewski – zielone serce miasta, fontanny multimedialne, strefa relaksu, miejsce koncertów i wydarzeń.
  • Hotel Europa – elegancki budynek z XIX wieku, przykład architektury eklektycznej.
  • Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła – perła baroku z bogatym wnętrzem.
  • Pałac Czartoryskich – w tej chwili siedziba kurii, historyczny obiekt z XVIII wieku.
  • Pomnik Unii Lubelskiej – istotny symbol wspólnej historii Polski i Litwy.
  • Browar Perła (nieopodal) – dla fanów historii przemysłowej i lokalnych smaków.
  • Brama Krakowska – średniowieczna brama miejska, prowadząca na Rynek.

Jak dojechać na Krakowskie Przedmieście w Lublinie?

Krakowskie Przedmieście jest dobrze skomunikowaną ulicą. Znajdują się tutaj przystanki komunikacji miejskiej (ZTM Lublin), a dojazd z Dworca PKP Lublin Główny, zajmuje około 10 minut.

Idź do oryginalnego materiału