Jubileuszowe, pięćdziesiąte urodziny STARA 266, nazywanego najlepszym polskim samochodem, realizowane są dziś (sobota, 8 lipca) w Starachowicach. Ciężarówka weszła do produkcji na początku lipca 1973 roku i do dziś jest wykorzystywana, głównie w wojsku.
Urodziny, na które złożyła się konferencja, promocja książki i wystawa zachowanych archiwaliów dotyczących STARA 266, zorganizowało Muzeum Przyrody i Techniki, które zachowuje całe dziedzictwo przemysłowe Starachowic.
Jak podkreśla jego dyrektor Paweł Kołdziejski, warto przypominać o dorobku polskich inżynierów.
– To postacie pomnikowe. Powinniśmy pamiętać nie tylko o tych, którzy ginęli za ojczyznę, ale także o tych, którzy ją budowali i wkładali wysiłek intelektualny w tworzenie naszego kraju – stwierdził dyrektor.
Obecna na wydarzeniu poseł Agata Wojtyszek mówiła, iż historia Starachowic nierozerwalnie wiąże się z Fabryką Samochodów Ciężarowych.
– Przez lata w FSC pracowało bardzo wielu mieszkańców nie tylko miasta, ale i całego województwa. Samochody STAR znane były na całym świecie, przez cały czas wiele z nich pracuje. To także część naszej historii, dlatego trzeba ją pokazywać i odkrywać na nowo, tym bardziej, iż starachowickie ciężarówki przez cały czas służą w polskim wojsku, modernizują je dwie lokalne formy, pokazując wysoką jakość naszych pojazdów – powiedziała parlamentarzystka.
Modernizacją aut tej marki, głównie na potrzeby polskiej armii, zajmują się firmy Autobox i Star San Duo. Krzysztof Siekański, prezes Autoboxu, zwracał uwagą na aspekt ekologiczny i ekonomiczny tej pracy.
– Wykorzystujemy już wyprodukowane ciężarówki, nadajemy im nowe życie, a w ten sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska. Zostawiamy te części, które są najlepsze w samochodzie i dodajemy to, czego wymaga współczesna motoryzacja. Do tej pory zmodernizowaliśmy ponad 2 tysiące samochodów, w planach mamy kolejnych kilka tysięcy – zapowiedział Krzysztof Siekański.
Podczas spotkania prezentowane są STARY 266, między innymi „krasula”, czyli pojazd pracujący na lotnisku, który służył do kierowania ruchem. Zaprezentowano także odnowioną „stonkę”, czyli STARA 28 Osinobusa, służącego do przewozu ludzi. Muzeum planuje organizować wycieczki po okolicy tym pojazdem.