Krztusiec atakuje na Lubelszczyźnie! Jakie objawy powinny zaniepokoić?

2 godzin temu
Zdjęcie: Krztusiec atakuje na Lubelszczyźnie! Jakie objawy powinny zaniepokoić?


Sanepid obserwuje wzrost liczby zachorowań na krztusiec w województwie lubelskim. W pierwszej połowie roku zachorowało już 106 osób. W całym 2023 było to 11 osób. Do połowy września tego roku hospitalizacji z powodu krztuśca wymagało już 176 osób.

– Głównym objawem choroby jest napadowy, długotrwały kaszel, który może prowadzić do poważnych powikłań – mówi rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Agnieszka Dados. – W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak przewlekły kaszel, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ szybka diagnostyka jest kluczowa w ograniczeniu rozprzestrzeniania się tej choroby. Apelujemy o regularne szczepienia, które są najskuteczniejszym środkiem profilaktyki. Szczepienia nie tylko chronią przed zachorowaniem, ale również minimalizują ryzyko powikłań.

Krztusiec, znany również jako koklusz, to wysoce zakaźna choroba dróg oddechowych, szczególnie groźna dla dzieci, osób starszych oraz osób o obniżonej odporności.

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego, długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

RyK / PAP / opr. LisA

Fot pexels.com

Idź do oryginalnego materiału