KSZTAŁT I WIELKOŚĆ DYWANU DO PRZEDPOKOJU – JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIE? NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

ostrodanews.pl 2 miesięcy temu

Dywan do przedpokoju pomaga wygłuszyć kroki, wprowadza do przestrzeni przytulny klimat i zachęca do wejścia w głąb mieszkania. To element, który jest prawdziwą wizytówką domu – tak jak cały przedpokój. Jego kształt i wielkość powinny być odpowiednio dopasowane do danej przestrzeni. Jak zatem wybrać model idealny?

Jaki powinien być idealny dywan do przedpokoju?

W przedpokoju nie sprawdzi się każdy dywan. Musi być on przede wszystkim:

  • wytrzymały i trwały – najlepiej sprawdzą się dywany z materiałów syntetycznych takich jak polipropylen, poliester czy akryl. To propozycje, które nie ulegają łatwym odkształceniom i są dość odporne na tarcie czy ścieranie;
  • łatwy w czyszczeniu – ponownie, najłatwiejsze do utrzymania w czystości są materiały syntetyczne. Ich sztuczne powłoki nie chłoną tak gwałtownie zabrudzeń, a więc nie wnikają one łatwo w strukturę włosia;
  • odporny na wilgoć – przedpokój jest dość mocno narażony na wilgoć – mokre po deszczu ubrania czy buty mogą sprawić, iż dywan będzie miał kontakt z wilgocią. W naturalnych materiałach gwałtownie może rozwinąć się pleśń, w syntetycznych – trudno o tego typu problem, ponieważ mają one niską absorpcję wilgoci;
  • z krótkim włosiem – najłatwiejszy do odkurzania, trzepania i prania dywan. Zabrudzenia nie wnikają głęboko w jego strukturę. Utrzymanie go w czystości jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku dywanu shaggy;
  • z antypoślizgowym spodem – pomaga on utrzymać dywan w jednym miejscu, bez uciążliwego przesuwania. To również zwiększa bezpieczeństwo. Dzieci nie poślizgną się na niestabilnym i ruchomym dywanie;
  • o odpowiednim designie – dywan do przedpokoju musi być dopasowany do jego stylu. Funkcja praktyczna jest istotna, ale równie ważna jest spójność, kierowanie się kolorystyką przestrzeni oraz jej charakterem.

Jak wybrać odpowiednią długość i szerokość dywanu do przedpokoju?

Aby wybrać odpowiednią wielkość dywanu do przedpokoju, należy w pierwszej kolejności zmierzyć daną przestrzeń. Chodnik czy dywan nie powinny zajmować całej powierzchni – warto zostawić część podłogi odkrytą, aby nie przytłoczyć danej aranżacji. Dobrze jest zadbać również o to, aby dywan nie był za mały – musi wyraźnie rzucać się w oczy (jest to element, który ma spory wpływ na finalny efekt aranżacji) oraz spełniać swoją praktyczną funkcję.

Jeśli korytarz jest dość ciasny i podłużny, to najlepszym wyborem będzie wąski chodnik do przedpokoju, który optycznie go wydłuży. Warto, żeby zaczynał się on zaraz przy samych drzwiach i sięgał do końca pomieszczenia. W szerokim, ale krótkim przedsionku, można analogicznie zdecydować się na szerszy chodnik prostokątny, który podkreśli wymiary wnętrza. Idealne dopasowanie do przestrzeni ułatwia opcja zakupienia chodnika na metry.

Innym wariantem jest również zdecydowanie się na tradycyjny dywan do przedpokoju – prostokątny, kwadratowy lub okrągły. Będzie doskonale prezentował się zarówno w przestronnych, jak i niewielkich przestrzeniach.

Okrągły, prostokątny czy kwadratowy? Jak dobrać kształt dywanu do przedpokoju

Prostokątne i kwadratowe dywany podkreślą kształty samego przedpokoju, dlatego warto je dobrać zgodnie z jego wymiarami. Dodatkowo dobrze jest pamiętać, iż proste linie dywanu powinny współgrać z nowoczesnym i minimalistycznym designem przestrzeni. jeżeli natomiast przedsionek nie jest pozbawiony obłości i np. wejście do dalszej części mieszkania stworzono z ościeżnicy w kształcie łuku, to odpowiednim wyborem może być okrągły lub nieregularny dywan do przedpokoju. Wyjątkowo dobrze sprawdzi się on w kwadratowych wnętrzach utrzymanych w stylu boho czy glamour.

Ponadto różne kształty można ze sobą łączyć! Świetnym rozwiązaniem jest wybór dwóch mniejszych modeli – okrągłego i prostokątnego. Taki zabieg z pewnością doda aranżacji interesującego charakteru i wprowadzi do niej kontrolowany chaos. Dywany mogą na siebie lekko nachodzić, co doskonale sprawdzi się w aranżacjach boho, japandi czy rustykalnych.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając dywan do przedpokoju?

Kształt i wielkość to nie wszystko. Warto przyjrzeć się także kolorom i wzorom dywanów. Z jednej strony najlepszą opcją mógłby być wybór ciemniejszego modelu. Przedpokój jest bowiem miejscem szczególnie narażonym na zabrudzenia. Niemniej warto pamiętać, iż jasne dywany wykonane z syntetycznych materiałów są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu czystości. Dodatkowo są uniwersalne i optycznie powiększają wnętrze. W połączeniu z większą powierzchnią dywanu mogą wprowadzić do pomieszczenia efekt przestronności.

Jeśli natomiast chodzi o wzory, należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie – małe wnętrza najlepiej prezentują się w towarzystwie gładkich powierzchni. Nie ma wtedy ryzyka przytłoczenia przestrzeni i jej ściśnięcia. Wzory na małych metrażach mogą bowiem powodować klaustrofobiczny efekt. Dlatego, jeżeli w przedpokoju istnieje możliwość położenia jedynie małego chodnika czy dywanu, lepiej zdecydować się na gładki model lub ewentualnie w drobne, subtelne i niewyróżniające się wzory.

W większych pomieszczeniach, szczególnie tych otwartych na resztę wnętrza, można pozwolić sobie na zastosowanie wyrazistych kolorów i kolorów. Świetnie sprawdzą się duże wzory – figury geometryczne lub nieregularne kształty. Zdobienia na dywanie do przedpokoju odgrywają też inną, praktyczną rolę! Pomagają maskować zabrudzenia, które są częste w okolicach drzwi wejściowych.

materiał sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału