Kujawsko-Pomorskie księdzu Jerzemu w hołdzie

1 dzień temu

Czterdzieści lat temu zginął brutalnie zamordowany przez peerelowską policję polityczną kapelan Solidarności ksiądz Jerzego Popiełuszko, błogosławiony Kościoła katolickiego. Uroczyste trzydniowe obchody rocznicowe realizowane są w naszym regionie od piątku. Wczoraj (19 października) odbyły się główne uroczystości z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego w podtoruńskim Górsku oraz uroczystości w Bydgoszczy, gdzie samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Po mszy w kościele parafialnym w Górsku – to właśnie tu 40 lat temu funkcjonariusze bezpieki napadli i uprowadzili księdza, by go później torturować i zabić – odprawiona została droga krzyżowa, której ostatnią stacją był krzyż-pomnik przy krajowej osiemdziesiątce. Późnym popołudniem rozpoczęło się transmitowane na żywo przez publiczną TVP3 Bydgoszcz plenerowe widowisko muzyczne, na które złożyły się pieśni i piosenki, które w trudnych czasach czterdzieści lat temu dodawały Polakom otuchy. Wystąpili aktorzy polskich scen i znani artyści estradowi oraz chór i muzycy.

– „Choćbym szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”. Ksiądz Jerzy był odważnym człowiekiem, nie uląkł się … I mamy wolną Polskę. Ta ofiara mogłaby być adekwatnie końcem epoki zła. Zło jednak wciąż zmienia swoje oblicze, wciąż szuka ciemnej strony w naszych sercach, aby zagłuszyć nasze sumienia. Szanowni państwo, dziękuję, iż tu dziś jesteście. Ksiądz Jerzy Popiełuszko to nasz święty. Tu spadły krople [jego] krwi, na tej ziemi, w tym miejscu, 40 lat temu. Dedykujemy ten koncert tym, którzy [go] kochali i którzy nie zapomnieli. Dziękuję artystom, dziękuję producentom. Jeszcze raz zło dobrem zwyciężajmy – powiedział w krótkim wystąpieniu bezpośrednio po koncercie marszałek Piotr Całbecki. W uroczystościach w Górsku uczestniczyli również radni województwa Ewa Kozanecka i Przemysław Przybylski.

Także późnym popołudniem w bydgoskim kościele Świętych Braci Męczenników – to w tej świątyni ksiądz Popiełuszko odprawił ostatnią w życiu mszę i poprowadził modlitwę różańcową – zabrzmiało słynne „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Misterium „Via Dolorosa” przygotowała Filharmonia Pomorska, wystąpili Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Pawła Kapuły oraz soliści, recytatorzy i zespół wokalny. Bezpośrednio po koncercie odbyła się msza w intencji kanonizacji kapłana.

Urząd Marszałkowski w Toruniu

Idź do oryginalnego materiału