Ponad 100 ognisk ASF potwierdzono w ubiegłym tygodniu podaje Główny Inspektorat Weterynarii. Choroba pojawiła się w kilku gminach do tej pory wolnych od zakażeń. Choroba jest także w Świętokrzyskiem.
Większość ognisk ASF pojawiła się w województwie pomorskim. To właśnie w tym regionie w ostatnim czasie notuje się masowe zachorowania. W szczególności tyczy się to Trójmiasta i jego okolic. Niemniej jednak choroba pojawia się też w innych częściach regionu. W ostatnim tygodniu ASF dzików po raz pierwszy potwierdzono w dwóch gminach należących do tego regionu: gminie Gniew (powiat tczewski) i Stare Pole (powiat malborski).
Pierwsze ogniska pomoru potwierdzono również w gminie Nowe (powiat świecki, województwo kujawsko-pomorskie), Kaźmierz (powiat szamotulski, województwo wielkopolskie) i Kobylin-Borzymy (powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie).
W województwie świętokrzyskim ASF zanotowano w: powiecie opatowskim (gminy Ożarów i Tarłów) i powiecie ostrowieckim (gmina Bałtów).
W 111 ogniskach ASF, ślady obecności wirusa potwierdzono w tkankach pobranych od 206 zwierząt. 94 ogniska dotyczyły dzików padłych, 15 dzików odstrzelonych, dwa zaś dzików zabitych w wyniku wypadku.
Od początku roku w Polsce potwierdzono 499 ognisk ASF dzików.