Lektury na wakacje

2 miesięcy temu

Rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy publikować krótkie recenzje najciekawszych książek, mogących umilić wakacyjny czas. Na liście przygotowanej przez Paulinę Zakrzewską, kierownik Filii nr 2 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, znalazły się pozycje przeznaczone zarówno dla najmłodszych, jak i starszych czytelników.

Dla dorosłych

„Domek nad potokiem” Katarzyna Michalak

Poznajemy Jagodę i Jaśmina (Janka), którzy stracili wszystko, na co pracowali. Próbują na nowo ułożyć swoje życie. Książka wciągająca, wzruszająca i pokazująca, jak istotną rolę w naszym życiu pełni rodzina.

„Nadzieja w spiżarni ukryta” Joanna Jax, Magdalena Witkiewicz

Dwie historie w jednej książce. Joanna Jax opowiada o Filipinie Płaskowickiej, autentycznej postaci z XIX wieku, nauczycielce, założycielce pierwszego Koła Gospodyń Wiejskich. Magdalena Witkiewicz pisze o czasach teraźniejszych. Jej bohaterką jest Łucja, kobieta sukcesu, agentka nieruchomości. Powieść ukazuje siłę kobiet z perspektywy codzienności.

„Gra w morderstwo” Rachel Abbot

Książka z gatunku thriller psychologiczny. Każdy z bohaterów jest inny i każdy ma coś na sumieniu. Wychodzą na jaw sprawy, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Lucas ma swoje sposoby, aby uciszyć tych, którzy mówią zbyt dużo.

„Zapach świeżych trocin” Agata Czykierda-Grabowska

Iza jest trzydziestotrzyletnią pisarką powieści grozy i wykładowczynią na jednej z krakowskich uczelni. Gdy na skutek niefortunnego romansu ze swoim studentem traci pracę, jej w miarę poukładane życie zaczyna się sypać. Przenosi się do stolicy, niestety, już pierwszej nocy dzieje się coś, co sprawia, iż zaczyna wątpić w słuszność swojej decyzji.

Dla dzieci

„Operacja wrak” John Kier Hordy, Hans Jørgen Sanders

Książka dla fanów zagadek detektywistycznych. Zadaniem jest odnalezienie osób odpowiedzialnych za zanieczyszczenia oceanu oraz zaginionego przed laty statku. Książka porusza istotną kwestię ochrony środowiska.

„Małe licho” Marta Kisiel

Pierwsza część z serii, której bohaterem jest Bożek zwany Niebożątkiem. W życiu chłopca przychodzi moment, kiedy musi opuścić przytulną przestrzeń swojego domu. Jest to wspaniała baśniowa opowieść o sile miłości, przyjaźni i rodziny, pełna różnych przygód.

„Szkoła szpiegów” Stuart Gibbs

Benjamin Ripley ma 12 lat i świetnie radzi sobie z matematyką. Pewnego dnia w swoim domu zastaje agenta i dowiaduje się, iż został powołany do tajnej szkoły szpiegów. Ma niezbyt dużo czasu w spakowanie walizek i przekazanie wiadomości rodzicom. A potem trafia do świata pełnego tajemnic, przygód, tajnych akcji i zawierania nowych przyjaźni.

„Niewidziątka” Sophie Millar, Andy J. Pizza

Czy emocje można zobaczyć? Albo zapachy, dźwięki, czas lub echo? Tylko Niewidziątka pomogą je dostrzec, a czytelników zapraszają do wspólnej zabawy: zgadywania, szukania, nazywania uczuć, opisywania zapachów. Pozytywny przekaz książki ma na celu wzmocnienie pewności siebie oraz umiejętności opowiadania o sobie, swoich potrzebach i emocjach.

ow

Idź do oryginalnego materiału