Sobotnie popołudnie 5 października spędzone tym razem w Miejskiej Bibliotece Publicznej miasta Leszna prawdopodobnie na długo zapisze się we wspomnieniach lekarzy Delegatury WIL w Lesznie. Zaprosiliśmy lekarzy i lekarzy dentystów na wykład dr. hab. n. med. Sławomira Cieśli „Perspektywy rozwoju sztucznej inteligencji w naukach medycznych”.
Wykładowca kreśląc perspektywy sztucznej inteligencji w przyszłości oraz wykorzystania jej możliwości w naukach medycznych, w dziedzinach podstawowych i klinicznych, rozważał różne warianty wykorzystania nowych technologii. Olbrzymia analiza danych i tworzenie algorytmów najlepszych i najbardziej prawdopodobnych rozwiązań np. w diagnostyce, wolne od ludzkich błędów nie wydały się tak bardzo rewolucyjne. Jednak możliwość uczenia się sztucznej inteligencji, wyciągania wniosków, przewidywania i planowania – zarezerwowane dotychczas dla ludzkiego rozumu – obudziło w nas pewien niepokój. Czy nie naruszy to naszego poczucia bezpieczeństwa i prywatności. Może też istotnie zmienić zawód lekarza, zwłaszcza relację z pacjentem, tak istotną w procesie leczenia. Niestety wykład nie rozwiał naszych obaw, ale poruszył w dyskusji na nowo istotę człowieczeństwa i odpowiedzialności za świat, który tworzymy.
Te trudne tematy zostały w drugiej części naszego spotkania okraszone uroczystymi gratulacjami dla naszego kolegi, który dopiero co – 11 września – obronił kolokwium habilitacyjne, poszerzając grono utytułowanych kolegów w naszym leszczyńskim środowisku lekarskim.
Dr hab. n. med. Sławomir Cieśla to specjalista chirurgii onkologicznej i jego praca zawodowa i naukowa dotyczy głównie operacji, rekonstrukcji oraz postępowania kompleksowego w raku piersi. Spotkanie zakończyły zatem serdeczności i uściski, wiele gorących życzeń dalszego naukowego i zawodowego rozwoju.
Sławku, Gratulujemy! Jesteśmy dumni z Twoich osiągnięć!
Lidia Dymalska- Kubasik