Literackie powroty w nowej odsłonie Noir sur Blanc

miastoiludzie.pl 9 miesięcy temu
Marzec upłynął pod znakiem literackich powrotów w nowej odsłonie Noir suc Blanc!

Od kryminalnej weneckiej serii Donny Leon, przez chilijską literaturę dla dzieci pióra Sepulvedy po skazanego na zapomnienie Wasilija Grossmana!

Nowa odsłona serii Donny Leon

Z okazji premiery 30. już tomu bestsellerowej kryminalnej serii Donny Leon wprowadzamy do cyklu nieco… świeżej krwi. Znajdziecie ją na barwionych brzegach nowych wydań (w większym niż dotąd formacie), a obok premierowych „Ulotnych pragnień” 6 marca do księgarń trafi również nowe wydanie pierwszego tomu cyklu, „Śmierci w La Fenice”. Podobnie jak w przypadku Andrei Camilleriego, od tego roku planujemy serię wznowień dawno niedostępnych tytułów i tomów serii.

A co czeka nas w najnowszym śledztwie Brunettiego? Komisarz staje w obliczu zbrodni popełnionej poza jego jurysdykcją. Zostaje wciągnięty w sprawę dość zwyczajnie: dwie młode Amerykanki zostały ciężko ranne w wypadku na łodzi, płynąc Laguną z dwiema młodymi Włoszkami. Ciekawość Brunettiego budzi jednak zachowanie młodych ludzi, którzy porzucili ofiary po przewiezieniu ich do szpitala. jeżeli obrażenia powstały w wyniku wypadku, dlaczego chcieli uniknąć skojarzeń z nim? Aby dotrzeć do sedna sprawy, która okazuje się bardzo bolesna, Brunetti musi zwrócić się o pomoc zarówno do Carabinieri, jak i Guardia di Costiera. Ustalenie, jak bardzo on i Griffoni mogą zaufać kolegom, potęguje trudności w prowadzonym śledztwie. Doskonała organizacja sprawców wystawia Brunettiego na ciężką próbę i zmusza go do uważnego poszukiwania prawdy.

Luis Sepúlveda dla dzieci… i nie tylko

Najbliższe miesiące to również czas symbolicznego pożegnania z autorem bardzo bliskim naszej redakcji, Luisem Sepulvedą. 13 marca premierę będzie miało nowe wydanie jego przepięknej książki dla dzieci „Historia o mewie i kocie, który uczył ją latać”, opowieści o kocie imieniem Zorbas, który obiecał umierającej mewie, iż zaopiekuje się jej pisklęciem. A ponieważ „słowo honoru dane przez jednego kota portowego jest wiążące dla wszystkich kotów portowych”, Zorbas będzie mógł liczyć na pomoc przyjaciół, może nie najmądrzejszych, ale pełnych dobrych chęci. Kocia gromadka, chroniąc pisklę przed ludzkim wzrokiem, zdecyduje się choćby na zawarcie paktu z odwiecznymi wrogami – szczurami. Czy jednak równie dobrze sobie poradzi, gdy nadejdzie czas nauki latania?

W kwietniu zaś ukaże się jego swoista autobiografia pt. „Świat Sepulvedy”, ukazująca niezwykłe i barwne koleje losu tego pisarza, dziennikarza i aktywisty – od przyjacielskiej straży prezydenta Allende, tragicznych doświadczeń z reżimem i przymusowej emigracji z Chile pod rządami Pinocheta, przez zaangażowanie w Greenpeace i ochronę południowoamerykańskiej przyrody aż po osobiste refleksje i podsumowanie literackiej kariery.

Wasilij Grossman – autor aresztowanych powieści i nowe wydanie „Wszystko płynie”

W nowym wydaniu powróci również autor aresztowanych książek, Wasilij Grossman. W lutym 1961 roku, po całodziennej rewizji w mieszkaniu Wasilija Grossmana, funkcjonariusze KGB skonfiskowali wszystkie kopie „Życia i losu”− choćby bruliony i kalkę z maszyny do pisania. Jakimś cudem zostawili jednak w spokoju maszynopisy kolejnej, kto wie, czy nie bardziej nieprawomyślnej, powieści „Wszystko płynie”. ZSRR, niedługo po śmierci Stalina. Po blisko trzydziestu latach więzień łagrów Iwan Grigorjewicz wychodzi na wolność. Nikt na niego nie czeka. Ukochana kobieta dawno wyszła za mąż, stryjeczny brat obawia się, iż utrzymywanie kontaktów z Iwanem może zaszkodzić jego karierze naukowej. Były łagiernik nie oczekuje jednak zbyt wiele, usiłuje jedynie rozpocząć nowe życie i przystosować się do radzieckiej rzeczywistości. W opis wydarzeń związanych z powrotem Iwana wplecione są jego wspomnienia z więzienia i obozów, refleksje na temat wolności, zniewolenia i mechanizmów działania władzy oraz historie ludzi − współlokatorki Iwana, która była świadkiem głodu na Ukrainie, ukraińskiej rodziny Karpienków, starego bolszewika, który padł ofiarą wielkiej czystki, żony wroga ludu aresztowanej i wywiezionej do łagru. Wszystko płynie to nie tylko niepospolite dzieło literackie i głęboki traktat historiozoficzny, ale także autentyczna i poruszająca opowieść o ludzkich losach. Nowe wydanie trafiło do rąk Czytelników 20 marca.

współpraca medialna

więcej na temat nowości wydawniczych na miastoiludzie.pl

Europejski Dzień Mózgu zachowaj jego sprawność

Idź do oryginalnego materiału