Lwówek Śląski szykuje się na najgorsze

8 godzin temu

Pierwsza fala intensywnych opadów deszczu za nami, ale zgodnie z zapowiedziami synoptyków, to jeszcze nie koniec, niż przesuwa się na zachód i niedługo da także znać o sobie i u nas.

We wrześniu 2024 roku wystarczyły trzy dni intensywnych opadów deszczu, żeby woda wdarła asie na koronę zapory wodnej w Pilchowicach oraz zalała niżej położone miejscowości czyniąc szkody, których po dziś dzień nie udało się jeszcze usunąć.

Wśród poszkodowanych miejscowości znalazł się także Lwówek Śląski. Wprawdzie dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu mieszkańców w wielu miejscach udało się odeprzeć napór wody, ale nie wszędzie było to możliwe. Co zawiodło? Czy była to tylko pogoda, czy też zawiódł czynnik ludzki – słaba koordynacja?

Dziś te pytania wydają się być wyłącznie retoryczne. Mieszkańcy nauczeni doświadczeniami z powodzi 2024 roku, słysząc w mediach przekazy o nadchodzących intensywnych opadach deszczu, które mogą trwać choćby kilka dni szykują się na najgorsze.

„Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, które mogą powodować lokalne wezbrania w rzekach. Z uwagi na ostrzeżenie meteorologiczne wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informujemy, iż służby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu stale monitorują sytuację w całym regionie Polski południowo-zachodniej. – zapewnia PGW Wody Polskie.

W Lwówku Śląskim w niektórych miejscach już wczoraj pojawiły się worki z piaskiem. Te przywieziono np. przed market Dino. W mieście na razie nie widać większych przygotowań do ewentualnego kryzysu.

W czwartek (10.07) na zachodzie spodziewane są jedynie przelotne opady i lokalne burze z opadem do 15 mm. Gorsza sytuacja pogodowa spodziewana jest w weekend.

“W nocy z 11 na 12 lipca opady deszczu wystąpią głównie w zachodniej połowie kraju – miejscami do 20 mm, okresami o umiarkowanym natężeniu. Temperatura minimalna od 8°C na południu do 16°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem w porywach do 60 km/h.

W sobotę (12.07) przelotne opady deszczu wystąpią w wielu regionach, a na północnym zachodzie i południowym wschodzie możliwe są lokalne burze z ulewnym deszczem – opady do 30 mm. Temperatura maksymalna od 16°C na Przedgórzu Sudeckim do 23°C na Podkarpaciu. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.” – czytamy w komunikacie IMGW.

Idź do oryginalnego materiału