LZS RUBINKI CZYLI HISTORIA KLUBU Z PIERZCHOWA

gazetagdowianin.pl 5 dni temu

W gminie Gdów sporo jest i było klubów sportowych. Derby Liplas, Stryszowianka Stryszowa, Gryf Zręczyce czy nasz dzisiejszy bohater artykułu – LZS Rubinki czy historycznie bliższy naszym czasom Legion Pierzchów.

Był rok 1967 kiedy w Pierzchowie zawiązał się klub piłki nożnej LZS Rubinki. Pewnie mało kto dziś w gminie Gdów pamięta tę nazwę. Przez dwie dekady LZS rozgrywał swoje mecze, najpierw w bocheńskiej, a od 1978 roku w wielickiej C klasie. Nigdy jednak ten lokalny klub z Pierzchowa nie awansował wyżej i w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku zaprzestał działalności. W 1999 roku reaktywowano pierzchowski zespół w podokręgu wielickim, ale już pod inną nazwą – LKS Legion Pierzchów.

Pierwszym prezesem Legionu Pierzchów wybrany został Łukasz Pilch. Dzięki ogromnej pracy członków zarządu klubu: Mieczysława Michalika, Benedykta Michałka, Łukasza Jurka, Krzysztofa Owsianki i Piotra Stachela klub działał prężnie. Szkolił zawodników w trzech drużynach. Legion nie posiadał własnego stadionu, więc swoje mecze rozgrywał na boiskach w Książnicach oraz Niegowici. Prace nad własnym stadionem zostały rozpoczęte w 2000 roku. Wybudowanie tego obiektu kosztowało wiele wysiłku, pieniędzy, czasu i poświęcenia lokalnej społeczności, która prace wykonała głównie w czynie społecznym. Uroczyste otwarcie odbyło się w 2001 roku meczem z Gryfem Wiatowice, a Legion wygrał wtedy 5-1.

Od tamtej pory dzięki prężnym działaniom władz klubu i zaangażowaniu społeczności lokalnej wybudowane zostały trybuny, wykonane odwodnienie oraz szatnie. Legion oparty był początkowo głównie na wychowankach, którzy dopiero uczyli się prawdziwej piłki nożnej, a w pierwszym swoim sezonie w klasie C zajął 9. Miejsce. Ciut lepiej było w kolejnym roku kiedy to uplasował się na 8. pozycji.

Przed sezonem ligowym 2001/2002 doszło do kilku wzmocnień, wśród których najważniejszym było niewątpliwie przyjście trenera Stanisława Wydrycha, któremu Legion zawdzięczał zbudowanie drużyny na miarę awansu najpierw do klasy B, a następnie w okresie 2004/2005 do klasy A.

W opisywanych wyżej rozgrywkach klasy B doszło także do innych wzmocnień klubu. Przyszli między innymi Bankowicz, Mardosz, Zając, Surma i drużyna z Pierzchowa zakończyła rozgrywki na 7. pozycji, a rok później na miejscu 4.

Sezon 2004/2005 zakończył się największym sukcesem w historii klubu – LKS Legion Pierzchów awansował do klasy A – ponosząc zaledwie jedną porażkę w całym sezonie z Orłem II Piaski Wielkie. Po rundzie jesiennej dzięki bardzo dobrej grze (w szczególności na wyjazdach) Legion zajmował drugą pozycję w tabeli. Warto przypomnieć, iż zespół w tamtym czasie daleko zaszedł także w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu podokręgu – wyeliminował trzy zespoły z klasy A oraz zespół z 5. Ligi – Bieżanowiankę, a odpadł z rozgrywek dopiero po porażce z czołowym klubem czwartej ligi – Puszczą Niepołomice. W przerwie zimowej doszło do kilku zmian w kadrze – odszedł twórca sukcesów drużyny trener Wydrych (jego miejsce zajął Jacek Saj), doświadczony I. Kocemba, R. Ząbczyński (byli gracze Gdovii) oraz bramkarz Balog, którzy decydowali o grze Legionu. W ich miejsce przyszli bramkarz Mucha (ze Startu Brzezie), wracający po służbie wojskowej stoper M. Owsianka oraz rekonwalescent Bankowicz. Pomimo roszad w składzie Legion bardzo dobrze poradził sobie z przeciwnikami w rundzie wiosennej i wywalczył z drugiego miejsca (za Wiślanką Grabie) awans do klasy A.

W 2008 roku Legion Pierzchów spadł niestety i zawiesił działalność klubową.

Wśród wielu zawodników klubu warto wymienić również takich graczy jak: Mardosz Marek, Pilch Władysław, Kasprzyk Jerzy, Michalik Mieczysław, Matusik Ambroży, Włodarczyk Mirosław, Stachowicz Ryszard, Jurek Czesław, Michalik Jan, Szostak Stanisław, Matusik Aleksander i Stachel Bronisław

Idź do oryginalnego materiału