M.U.Z.Y.K.A. (Możesz Usłyszeć Zygzaki, Krajobrazy i Archidźwięki) i pozostałe książki z serii / tekst Michał Libera i in., il. Aleksandra Mizielińska i in.

biblioteka-skawina.pl 2 godzin temu

Rekomendowana dziś seria leksykonów – o pomysłowym tytule S.E.R.I.A. – pokazuje młodym czytelnikom, jak piękny i niesamowicie różnorodny jest nasz świat. Ale być może tym, co dociera do nas najmocniej podczas oglądania tych książek, jest fakt, iż ludzka inwencja jest doprawdy niezmierzona!

Każda książka należąca do tego cyklu przedstawia inny aspekt twórczości. Mamy więc opowieść o muzyce, sztuce nowoczesnej, ogrodach, modzie, architekturze domów mieszkalnych i projektowaniu przedmiotów codziennego użytku. Wszystkie te tematy zostały pokazane w niecodziennej, bardzo atrakcyjnej wizualnie formie. Kwadratowe, grubiutkie tomy są zarazem przemyślane w każdym detalu i cudownie szalone.

Ilustracje są tu równie ważne jak tekst. Ja jestem entuzjastyczną fanką plansz zawartych w tomie o muzyce. Przełożyć tak twórczo dźwięki na obrazy mógł chyba tylko duet Aleksandry i Daniela Mizielińskich! A jeżeli chcecie przekonać się, jak brzmią opisane w tomie utwory, nie musicie prowadzić poszukiwań na własną rękę: wydawnictwo przygotowało stronę, gdzie można posłuchać większości z nich (muzykownik.pl).

Autorzy nie skupili się na zachodniej twórczości, więc dostajemy – w formie strawnych dla dziecka pigułek – historie wielu oryginalnych przedsięwzięć artystycznych z różnych stron świata. Dowiemy się między innymi o tym:

  • jak bułgarsko-francuski duet artystów opakował w materiał wyspę,
  • kto skomponował Symfonię na syreny fabryczne (oraz chóry i śmigła hydroplanów),
  • w proteście przeciwko czemu powstała sukienka-choinka
  • i iż domy można budować z klocków, schodów, a choćby worków z pisakiem.

Zapewniam Was, iż każdy bez wyjątku tom jest przeciekawy i cieszy oko. To sprawia, iż strony przewracają się same, a czytanie – na przykład o architekturze, która nie jest przecież specjalnie wdzięcznym tematem dla książki dziecięcej – staje się przygodą!

I jeszcze jedna ciekawostka: na przykładzie tytułów możecie wyjaśnić dziecku, czym jest akronim. I to bardzo pomysłowy akronim.

Poleca

Anna Cała

Wiek: według metryczki wydawniczej (w zależności od tomu) między 5+ a 10+; a naszym zdaniem: od mniej więcej 5 lat wzwyż, aż do momentu, gdy… przestanie ciekawić Was świat.

Sprawdź, w których naszych agendach znajdziesz te książki:

Idź do oryginalnego materiału