Pierwszy etap to budowa wielofunkcyjnego toru wyścigowego wraz z jego niezbędną infrastrukturą. Podstawowym obiektem na terenie inwestycji będzie tor kartingowy przystosowany do zawodów międzynarodowych o licencji A, o szerokości od 8 do 14,5 m o długości 1201 m wraz z zapleczem toru kartingowego w postaci centrum kierowania wyścigów, budynku sanitarnego, trybun dla widzów z zapleczem sanitarnym, namiotu badań technicznych oraz pozostałą wymaganą infrastrukturą drogową, techniczną i towarzyszącą oraz ukształtowaniem terenu. Powstanie nowoczesny padok – czyli serce toru wyścigowego, miejsce gdzie zespoły budują swoje zaplecze na zawody.
Wybudowany zostanie nowoczesny budynek obsługujący cały Autodrom zarówno podczas zawodów, ale także poza nimi. Budynek ten wykorzystywany będzie także do organizowania konferencji, szkoleń ale też wystaw czy prezentacji najnowszych modeli samochodów Powstanie jedna z trybun. Docelowo w drugim etapie wybudowana zostanie druga trybuna. Pierwszy etap to także budowa ekranów akustycznych. W drugim etapie wykonany ma zostać gruntowny remont budynku w którym znajduje się WORD, a także wykonany zostanie plac ODTJ.
Autodrom Biłgoraj jest jedynym torem wyścigowym po wschodniej stronie Wisły. Po jego rewitalizacji będzie on również najnowocześniejszym torem w Polsce. Na biłgorajskim torze organizowane będą zawody i imprezy, w tym wyścigi kartingowe, samochodowe i motocyklowe. Powstanie przy tym infrastruktura towarzysząca pozwalająca na organizowanie imprez okolicznościowych: targów motoryzacyjnych, festynów, koncertów.
Autodrom Biłgoraj to przede wszystkim tor kartingowy. Organizowane będą także zawody motocyklowe, ReallySprinty a po wykonaniu II etapu budowy również zawody z serii ReallyCross. Na biłgorajskim torze organizowane będą pokazy pojazdów zabytkowych, supercarów ale też różnego rodzaju inne eventy takie jak zloty motocykli czy też koncerty. Oczywiście na co dzień również będzie istniała możliwość wypożyczenia gokartów i spróbowania własnych sił na torze. W budynku wielofunkcyjnym będzie możliwość zorganizowania wystaw, konferencji czy też szkoleń ale także prezentacji najnowszych modeli samochodów czy też motocykli. Biłgoraj dzięki Autodromowi ma szansę stać się motoryzacyjnym sercem Lubelszczyzny.
Koszt I etapu rewitalizacji Autodromu Biłgoraj to niespełna 31 mln zł z czego kwota około 15 mln zł to dofinansowanie Inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład. Pozostała kwota to wkład własny zamawiającego.
foto: Starostwo Powiatowe w Biłgoraju