To wydarzenie po raz kolejny udowodniło, iż tradycje świąteczne mają szczególną moc zbliżania ludzi. Wspólne Kolędowanie przyciągnęło do kościoła licznych wiernych.
Pierwotnie kolędy były śpiewane w kościołach jako forma liturgicznego uwielbienia, jednak z czasem stały się częścią domowych świątecznych tradycji. W polskiej kulturze pełnią rolę łącznika pokoleń i wspólnoty. Dziś śpiewane są zarówno w kościołach, w gronie rodzinnym, jak i podczas plenerowych koncertów.
Ich melodyjność i prostota pozwalają każdemu uczestniczyć w śpiewie, niezależnie od umiejętności wokalnych. Wśród najbardziej znanych kolęd można wymienić „Cichą noc”, „Lulajże Jezuniu” czy „Bóg się rodzi”. Te pieśni niosą przesłanie radości, pokoju i duchowej refleksji, będąc trwałym symbolem polskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego.
Wyjątkowe wydarzenie, w którym to właśnie kolędy i wspólne ich śpiewanie było motywem przewodnim, odbyło się w sobotni wieczór, 4 stycznia 2025 roku, w kościele pw. św. Franciszka w Lwówku Śląskim. Jego głównym organizatorem były Słowiki św. Franciszka – Schola Dziecięco- Młodzieżowa. „Wspólne Kolędowanie”: przyciągnęło tłumy mieszkańców oraz gości. Przez ponad godzinę świątynia rozbrzmiewała dźwiękami tradycyjnych kolęd i pastorałek.
Schola powstała we wrześniu 2012 roku. Jej założycielem jest o. Jerzy Marusia. Od Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie w 2015 roku schola zyskała swoją obecną nazwę: „Słowiki św. Franciszka”. Na przestrzeni lat zmieniał się zarówno skład jak i prowadzący.
Obecnie schola liczy 10- 15 dzieci, a prowadzącymi są Marcin Wilczak oraz o. Krzysztof Skibiński. „Słowiki” zwykle można spotkać podczas niedzielnej Mszy Św. dla dzieci w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu we Lwówku Śląskim. Ostatnio też podczas lokalnych wydarzeń. I właśnie jednym z takich wydarzeń jest organizowane od 5 lat „Wspólne Kolędowania”, którego – jak podkreślają organizatorzy – celem jest zachęcenie jak największej ilości ludzi do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek.
Podczas sobotniego wydarzenia odbywającego się pod hasłem „Nasze Betlejem”, usłyszeliśmy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. W repertuarze znalazły się zarówno najbardziej znane kolędy, jak i mniej popularne utwory, które pozwoliły na chwilę refleksji i wyciszenia. Wśród wykonawców, którzy gościnnie wystąpili na scenie pojawiły się dzieci i młodzież ze Scholi św. Franciszka, HGA “Krajka” oraz utalentowana solistka Karolina Jędrzejczak – uczennica Zespołu Szkół w Lubomierzu, którzy swoim pięknym śpiewem i akompaniamentem na żywo wprowadzili zgromadzonych w magiczny nastrój. Wydarzenie po raz kolejny prowadziła Patrycja Karpowicz a pomagał jej Maciej Kołodziejczyk. Za przygotowania, oświetlenie i nagłośnienie odpowiadał niezastąpiony Marcin Wilczak – firma El- Mar. Wsparcie w przygotowaniach i oprawa zdjęciowa wydarzenia – Foto-Oprawa Piotr Dworak. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski.
Święta już za nami, ale świąteczny nastrój wciąż nam towarzyszy. Wydarzenie po raz kolejny udowodniło, iż tradycje świąteczne mają szczególną moc zbliżania ludzi i wzmacniania wspólnoty a kolędy nie tylko sławią narodziny Chrystusa, ale również wzmacniają więzi między ludźmi.
[See image gallery at lwowecki.info]