Małe zainteresowanie szpitalną poradnią medycyny paliatywnej w Ostrowie Wielkopolskim. Poradnia nie wykorzystuje pełni swoich możliwości, gdyż mogłaby pomóc znacznie więcej liczbie pacjentów.
Poradnia medycyny paliatywnej w tzw. małym szpitalu przy ulicy 3 Maja. działa od niedawna, gdyż ruszyła w marcu br. Choć powstała na prośbę pacjentów, to dziś nie przyjmuje tylu chorych, ilu można by tu pomóc.
Lekarz Marek Widenka podkreśla, iż dziś medycyna paliatywna to nie ostatni etap pomocy choremu, ale wsparcie w trakcie leczenia i po nim.
„Dzisiaj nowoczesne patrzenie na opiekę paliatywną jest zupełnie inne. Twarde dowody naukowe potwierdzają, iż równoczesne podejście opieki paliatywnej z opieka onkologiczną daje lepsze wyniki leczenia onkologicznego, troszcząc się o objawy dodatkowe i pomagają pacjentom łatwiej znieść chemioterapię. I przez to nie przerywać tego leczenia, które jest najbardziej istotne w danym momencie choroby".
Podstawą przyjęcia do poradni jest wystawione przez lekarza rodzinnego lub specjalistę skierowanie z rozpoznaniem adekwatnej jednostki chorobowej. Świadczenia gwarantowane w zakresie opieki paliatywnej obejmują między innymi nowotwory, kardiomiopatie, następstwa chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, czy choroby wywołane przez wirus HIV.
Świadczenia w poradni paliatywnej są dla pacjenta ubezpieczonego w NFZ bezpłatne.