Malin. „Ciasto protestu” i szarpanina pod sceną

1 rok temu

Protestujący przeciwko planom budowy centrum logistycznego mieszkańcy Malina wręczyli wójtowi „ciasto protestu” w czasie przeglądu zespołów folklorystycznych. Pod sceną doszło do małej przepychanki – wójt Wiszni Małej Jakub Bronowicki protestacyjny dar przyjął i uścisnął ręce wręczającym. Na chwilę rozładowało to atmosferę – kilka jednak wskazuje na szybkie zakończenie konfliktu w Malinie.

Przedmiotem sporu, o czym pisaliśmy wielokrotnie, są plany budowy gigantycznego centrum logistycznego. Stoi za nimi firma deweloperska Develia i logistyczny gigant Hilwood, które zawiązały w tym celu spółkę joint venture o nazwie Malin Development 1 sp. z o.o.

Zapowiadane centrum ma być jednym z największych tego typu obiektów w Polsce i największym na Dolnym Śląsku. Zapowiadana powierzchnia magazynowa to 400.000 m.kw. Dzienne obciążenie dróg przejazdami TIR-ów: ok. 1400 kursów dziennie.

Wizja przekształcenia Malina w zaplecze parku logistycznego nie odpowiada części mieszkańców, którzy od dłuższego czasu protestują i usiłują wpłynąć na decyzje lokalnego samorządu. Park logistyczny wymaga zmiany miejscowego planu zagospodarowania i wydania decyzji o warunkach zabudowy.

Do Malina przeprowadziło się w ciągu ostatnich dwudziestu lat wielu wrocławian – struktura ludności wsi uległa znacznej zmianie. Położona 5 km od granic Wrocławia miejscowość zachowała jednak wiejski charakter.

– W Malinie jest po prostu cicho i zielono, podkreślali napotkani mieszkańcy.

– Nie chcemy tu linii hal magazynowych, wzdłuż praktycznie całej wsi, podkreśla Aleksandra Marciniak z komitetu protestacyjnego.

W czasie koncertu „Śpiewające Wsie” z okazji 10-lecia zespołu folklorystycznego „Malinianie” zbierać będą podpisy pod petycją postulującą rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie planowanej inwestycji.

Wydaje się jednak, iż część „starych” mieszkańców miejscowości, osób związanych z rolnictwem popiera budowę bazy logistycznej – upatrując w tym korzyści natury ekonomicznej. Nie zwiastuje to szybkiego zakończenia konfliktu w sielskiej podwrocławskiej miejscowości.

W

Foto: WroclawskiPortal.pl

Idź do oryginalnego materiału