MAŁOPOLSKA. Aktualna sytuacja pogodowa. Na naszym terenie bezpiecznie!

bochniazbliska.pl 6 godzin temu

Na terenie powiatu bocheńskiego i brzeskiego jest bezpiecznie. Stan ostrzegawczy jest przekroczony na Białym Dunajcu – stacja Zakopane-Harenda. Na tę chwilę na rzekach – w tym na Rabie – nie ma przekroczonych stanów alarmowych.

  • Największe sumy opadu wystąpiły w zlewni Górnego Dunajca w Tatrach – 64,4 mm w Poroninie, w ciągu 12 godzin największe wzrosty stanów wód wystąpiły na Białym Dunajcu do 74 cm.
  • Sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Wszystkie zbiorniki mają pojemności powodziowe większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą. Ze zbiornika Dobczyce utrzymywany jest zwiększony odpływ 8,4 m3/s. Stan potoku Malinówka i rzeki Serafa powyżej suchych zbiorników w strefie stanów niskich. Zbiorniki suche Malinówka 1, 2, 3, Bieżanów i Serafa 2 puste, brak piętrzenia.
  • Od północy 8.07. strażacy podjęli 158 interwencji, w tym 110 do wiatrołomów i 13 do podtopionych dróg. W działaniach uczestniczyło ponad 930 strażaków PSP i OSP oraz ponad 200 pojazdów PSP i OSP. Nie ma osób poszkodowanych. Najwięcej interwencji w rejonach: bocheńskim, brzeskim, krakowskim.
  • Bez prądu ok. 970 odbiorców (12 stacji; najwięcej w rejonie limanowskim). Awarie są na bieżąco usuwane.
  • Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. PKP nie zgłasza zakłóceń.
  • W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach jest mokro, ślisko (szczególnie na kamieniach), a na odcinkach leśnych zalega dużo błota. Utrudnieniem jest woda spływająca szlakami. W potokach utrzymuje się podwyższony poziom wody i miejscami występują podtopienia szlaków, uniemożliwiające ich przejście. Padający deszcz i niski pułap chmur w wyższych partiach Tatr ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Więcej: ZOBACZ
  • Przypominamy, iż dla Małopolski obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne II i III stopnia o burzach z silnymi opadami i porywami wiatru, a także ostrzeżenia hydrologiczne II i III stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych:
  • W przypadku zagrożenia podtopieniem trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji, przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku, zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany, pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca. Pamiętaj, iż o przypadkach, które waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Idź do oryginalnego materiału