Małopolska po intensywnych opadach. Wzrosty stanów rzek, interwencje straży i ostrzeżenia hydrologiczne
Po nocnych opadach deszczu służby w Małopolsce wciąż monitorują sytuację hydrologiczną. Na Białym Dunajcu poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy. Najwięcej deszczu spadło w Tatrach – w Poroninie zanotowano ponad 64 mm opadu. W ciągu kilkunastu godzin rzeka podniosła się tam o 74 centymetry. Alarmów hydrologicznych na razie nie ogłoszono, ale obowiązują ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia.
Biały Dunajec powyżej stanu ostrzegawczego
Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stan ostrzegawczy został przekroczony na stacji pomiarowej Zakopane-Harenda. To efekt intensywnych opadów w zlewni Górnego Dunajca. W Poroninie zanotowano 64,4 mm deszczu, co przełożyło się na gwałtowny wzrost poziomu wody w Białym Dunajcu – choćby o 74 cm w ciągu 12 godzin.
Na pozostałych rzekach regionu poziomy wód pozostają poniżej stanów alarmowych. Aktualne dane hydrologiczne są dostępne na stronie IMGW: hydro.imgw.pl.
Zbiorniki retencyjne stabilne
Sytuacja na zbiornikach wodnych w Małopolsce jest kontrolowana. Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki, wszystkie obiekty posiadają rezerwę powodziową większą niż wymagana w instrukcjach gospodarowania wodą. Zbiornik w Dobczycach prowadzi zwiększony odpływ – 8,4 mł/s.
Zbiorniki suche – Malinówka 1, 2, 3, Bieżanów i Serafa 2 – są w tej chwili całkowicie puste. Nie występuje na nich piętrzenie wód, a poziomy na dopływach – Malinówce i Serafie – utrzymują się w strefie stanów niskich.
Ponad 150 interwencji straży, najwięcej na wschodzie regionu
Od północy z poniedziałku na wtorek strażacy interweniowali w Małopolsce 158 razy. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczyła powalonych drzew (110 interwencji) i podtopień dróg (13 interwencji). Najtrudniejsza sytuacja panowała w powiatach bocheńskim, brzeskim i krakowskim.
W działaniach ratowniczych brało udział ponad 930 strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, wykorzystano ponad 200 pojazdów. Nie odnotowano osób poszkodowanych.
Awarie energetyczne i trudne warunki w górach
W wyniku silnego wiatru i opadów prądu pozbawionych zostało około 970 odbiorców, głównie w powiecie limanowskim. Dotyczy to 12 stacji energetycznych. Usuwanie awarii trwa.
Na drogach krajowych i wojewódzkich nie ma w tej chwili poważnych utrudnień – wszystkie trasy są przejezdne. PKP nie zgłasza zakłóceń w ruchu kolejowym.
Inaczej sytuacja wygląda w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy informuje o bardzo trudnych warunkach na szlakach. W wielu miejscach trasy są mokre, śliskie i błotniste, a spływająca wodą uniemożliwia przejście niektórych odcinków. Widoczność w wyższych partiach gór jest ograniczona przez niskie chmury i opady. W takich warunkach łatwo o zagubienie orientacji w terenie.
Aktualny komunikat turystyczny dostępny jest na stronie TPN: tpn.gov.pl/komunikat-turystyczny.
Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne
Dla województwa małopolskiego przez cały czas obowiązują ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia. Dotyczą one burz z intensywnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru, a także możliwych wezbrań rzek z przekroczeniem stanów alarmowych.
Aktualne ostrzeżenia publikowane są na stronie IMGW: meteo.imgw.pl