Malta Festival 2024 wystartował z mocnym przekazem: Za Miłość!

4 miesięcy temu

Osobiste przemówienie Dominiki Kulczyk: Miłość jako fundament jedności

Dominika Kulczyk, mecenaska Malta Festival, podzieliła się swoją osobistą historią związaną z festiwalem, podkreślając, jak wielką rolę odegrał on w jej życiu. W poruszających słowach opowiadała o sile wspólnoty i jedności: „Malta spowodowała, iż mogłam razem z całym miastem, wszystkimi przyjaciółmi – tymi osobami, którym serce bije mocniej, gdy mogą być ze sobą razem – cieszyć się wspólnie”. Dla Kulczyk, festiwal jest przestrzenią, w której każdy może otulić się miłością i wziąć odpowiedzialność za tworzenie lepszego świata.

Jednocześnie Dominika Kulczyk nakreśliła cele, jakie stawia przed sobą i festiwalem. Wierzy, iż Malta Festival jest szansą na budowanie prawdziwej równowagi między kobietami i mężczyznami. Jak sama powiedziała: „Nie będzie patriarchatów, matriarchatów ani feminizmów, ani wszystkiego, co de facto jest walką i wynika ze strachu oraz słabości. Niech będzie po prostu Miłość!”

Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej – przemówienie Marty Cienkowskiej

Wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska również podkreśliła znaczenie miłości, zarówno w życiu, jak i w sztuce. W swoim przemówieniu zaznaczyła, iż Malta Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, które w szczególny sposób oddziałuje na społeczeństwo. Cienkowska zwróciła uwagę na to, jak tegoroczny program Malty staje się narzędziem zmiany społecznej, szczególnie w kontekście projektów wspierających kobiety, takich jak „Sestry”, który wspiera Ukrainki dotknięte wojną.

„Tacy właśnie są artyści – nasi oraz ci, którzy podczas tej oraz poprzednich 33 edycji festiwalu do nas przyjeżdżają. Sztuka podczas Malty staje się narzędziem zmiany społecznej” – mówiła Cienkowska, podkreślając, jak ważne są działania artystów i organizatorów festiwalu na rzecz równości płci i wspierania kobiet.

Jaha Dukureh: Niestrudzona walka o prawa kobiet

Jednym z najbardziej emocjonalnych wystąpień podczas otwarcia festiwalu było przemówienie aktywistki Jahy Dukureh, nominowanej do Pokojowej Nagrody Nobla za walkę z przemocą wobec kobiet. Dukureh, pochodząca z Gambii, opowiedziała swoją historię o traumatycznych doświadczeniach związanych z okaleczaniem żeńskich narządów płciowych i przymusowymi małżeństwami w dzieciństwie.

„Kiedy urodziłam córkę, uświadomiłam sobie, iż muszę ocalić ją i miliony dziewcząt, które są poddawane zabiegom okaleczania” – mówiła Dukureh, podkreślając, iż poświęciła swoje życie walce o prawa dziewcząt i kobiet na całym świecie. W swoich słowach wyraziła wdzięczność dla Dominiki Kulczyk i jej fundacji za wsparcie w tych działaniach oraz zaznaczyła, iż choć walka o równość trwa, kobiety nie są już same. „Na każdą dziewczynę, która została represjonowana, może liczyć na niezliczoną ilość sojuszniczek” – podkreśliła Dukureh.

Spektakularny start Malty – instalacja Dominoes i korowód Wiedź-MY

Uroczystość otwarcia zakończyła się symbolicznym wydarzeniem – przewróceniem pierwszej kostki w instalacji Dominoes, co zainaugurowały Dominika Kulczyk, jej córka Weronika oraz zwyciężczyni aukcji WOŚP. Ponad 7200 kostek domina utworzyło kilkukilometrową kaskadę, która przebiegała przez ulice Poznania, prywatne mieszkania i lokale usługowe. Gdy ostatnia kostka upadła w Parku Stare Koryto Warta, uczestnicy, w towarzystwie korowodu Wiedź-MY, lalki Little Amal i orkiestry Rebel Babel, ruszyli w kierunku rzeźby upamiętniającej kobietę skazaną na śmierć za czary. Dzieło stworzone przez Alicję Białą według pomysłu Ewy Łowżył zostało odsłonięte przez Dominikę Kulczyk, która podkreśliła, iż wiedźmy Malty to kobiety, które „wiedzą”.

Malta Festival 2024 – święto sztuki i miłości

Festiwal Malta 2024, który potrwa do 15 września, zapowiada się jako wyjątkowe wydarzenie pełne miłości, równowagi płci i zaangażowania społecznego. Program Malty to nie tylko sztuka, ale także przestrzeń do dyskusji i inspiracji na temat tego, jak zmieniać świat na lepsze. Szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie malta-festival.pl.

Idź do oryginalnego materiału