MAŁY BIAŁY DOMEK [10]

niepoprawni.pl 3 tygodni temu

Taras salonowy

Salon z wyjściem na taras marzy się wielu osobom, ba po prawdzie adekwatnie każdemu z nas. Komfortowy taras na świeżym powietrzu to czas spędzony z przyjemnością nie tylko latem, ale także w słoneczne wiosenne i jesienne dni. W przypadku tarasu wybudowanego z południowej strony domu w upalne dni problemem może być mocne nasłonecznienie. Ja jednak osobiście b. lubię słońce i to rozwiązanie uważam za najlepsze. Szczególnie gdy korzystam w chwilach wolnych z uroków komortowego relaksu w hamaku, wygoda i regenracja sił, cisza i totalny odpływ do krainy snów. I to jest generalnie to czego adekwatnie szukamy, pragniemy! Choć dla wielu najlepszym miejscem, o ile taras ma służyć głównie popołudniami i wieczorami, będzie strona zachodnia. O każdej porze dnia można tam liczyć tam na dobre nasłonecznienie przestrzeni.

Kluczem do wygodnego korzystania z tarasu salonowego jest jego odpowiedni rozmiar. Gdy przestrzeń ta jest za mała, konieczna jest rezygnacja z części mebli, kiedy z kolei taras jest zbyt rozległy, mogą pojawić się trudności w przytulnej aranżacji tej przestrzeni. Wielkość tarasu jest rzeczywiście nie lada wyzwaniem dla wielu rodzin, gdyż zależy od naszych prywatnych możliwości, od naszych zasobów, no i oczywiście upodobań. Osobiście uważam, iż lepiej mieć taras nieco większy, niż mniejszy. Możliwości jego aranżacji są bowiem ogromne i zawsze znajdziemy mnóstwo nowych i b. ciekawych rozwiązań. Dla przykładu pewna Polska uznała, iż 19 m kwadratowych jej tarasu zupełnie nie sprawdziło się życiu, dopiero 70 m kwadratowych dało jej ulgę, komfort i osobiste zadowolenie.

W ogólnym odbiorze publicznym dostępnym w tej chwili w sieci pokutuje przekonanie, iż powierzchnia komfortowego tarasu winna mieć powierzchnię 12-16 metrów kwadratowych. Skąd takie wyliczenia? Na takiej powierzchni możliwe jest bowiem wygodne ustawienie stołu z krzesłami (meble te zajmują około 2,5 x 1,5 metra) oraz zestawu wypoczynkowego (2,5 x 2,5 metra) i leżaka (0,9 x 1,5 metra). Planując taras, trzeba pamiętać także, aby zostawić około 0,9-1 metra wolnej przestrzeni dookoła mebli oraz w przejściu do schodów czy drzwi tarasowych. Godne polecenia są tarasowe drzwi w technologii podnoszono-przesuwnej (np. Oknoplast HST Premium ). Dzięki zastosowaniu dwóch niezależnych prowadnic podczas otwierania jedno skrzydło drzwiowe chowa się za drugie i nie traci się przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz domu.

Nadto marzymy najczęściej o miejscu w ogrodzie, w którym będziemy mogli poczuć się swobodnie. Na przeszkodzie tej wizji staje często bliskie położenie sąsiednich budynków, czy usytuowanie przez uczęszczanej często drodze. Jest wiele dobrych rozwiązań, by sobie z tym poradzić. Ochronę przed ciekawskim wzrokiem przechodniów czy sąsiadów zapewnią zwijane przesłony boczne, zasłony tarasowe, czy kratki ogrodowe na pnące rośliny. Upragniona cisza będzie wtedy więcej kojąca! Poza tym na tarasie dla naszej wygody i swobody, oprócz standardowych ogrodowych mebli jadalnianych warto umieścić wygodny leżak ogrodowy, czy też komfortowy fotel z funkcją leżenia. Wcześnej wspomniałem już o fantastycznych zaletach odpoczywania w hamaku. Sprawdzi się on zwłaszcza, gdy w domu mamy miłośników nie tylko opalania, ale też drzemek na świeżym powietrzu. [1]

Otóż to! Dlatego tak ważne jest, by myśląc o wypoczywaniu na tarasie widzieć wszystkie aspekty, które później w realnym życiu będą miały istotny wpływ na nasz wypoczynek. Pierwszy i najważniejszy aspekt każdego tarasu moim osobistym zdaniem to prywatność, ta jest absolutnie najważniejsze, by pełny odpoczynek był możliwy. Kiedy szukamy towarzystwa wychodzimy wtedy chętnie do ludzi i mamy ku temu wiele okazji, jednakowoż b. często szkamy właśnie ciszy, ukojenia, wtedy prywatność na tarasie staje się czystym złotem, wręcz z czasem warunkiem naszego zdrowia. W takim przypadku niezastąpionym elementem Twojego tarasu winien być właśnie hamak. Na moim tarasie to absolutny lider wśród wszystkich bajerów. Mobilny stojak zapewnia przy tym sprawne dopasowanie naszego hamaka nie tylko dla wygody naszych kości ale także w kontekście każdej pogody, sprzyjającej aury, czy ogrodowego klimatu. Naturalnie hamak zawieszony na okazałych pniach kwitnących jabłoni, wiśni, czereśni, czy gruszy w naszym sadzie owocowym, przewyższy wszystkie zalety drzemki w hamaku na naszym tarasie ale to już zupełnie inna bajka i historia.

Modny taras w ogrodowej przestrzeni

Dom bez tarasu wydaje się zatem niekompletny! Trudno się temu dziwić skoro jest adekwatnie przedłużeniem salonu, miejscem łączącym budynek z otaczającym ogrodem. Jego wygląd i charakter wpływają bowiem dość zasadnie na samopoczucie domowników, a także przybywających gości. Co więcej, spędzanie czasu w ogrodowym salonie możliwe jest w zasadzie od wiosny do jesieni, a w przyszłości może się jeszcze wydłużyć z uwagi na postępujące ocieplanie się klimatu.

W przypadku domów niepodpiwniczonych tarasy budowane są najczęściej jako spoczywające na gruncie. Wariantów ich wykończenia jest w tej chwili sporo. Nawierzchnia pokryta płytami lub brukiem może płynnie łączyć się z tą ogrodową, z kolei deski prezentują się naturalnie i idealnie komponują z roślinami. Na tarasach dobrze sprawdzają się także deski kompozytowe, świetnie naśladujące naturalny materiał. Dostępne są one w szerokiej gamie kolorów i faktur. Mogą być gładkie z antypoślizgową, szczotkowaną powierzchnią, albo ryflowane (z wzdłużnymi rowkami zapewniającymi adekwatności antypoślizgowe). Wykazują wysoką odporność mechaniczną i biologiczną. jeżeli chodzi o pielęgnację, wystarczy mycie wężem ogrodowym albo myjką ciśnieniową.

Z kolei taras z zadaszeniem umożliwia domownikom spędzanie czasu w świeżym powietrzu choćby przy niesprzyjającej aurze. Dla przykładu podczas opadów oraz kiedy mocno praży słońce. Eliminuje konieczność szybkiego zbierania przed deszczem naczyń ze stołu, czy poduch z mebli ogrodowych. Warto zadbać przynajmniej o częściowe zadaszenie strefy wypoczynku, przy czym najistotniejsza jest przestrzeń, gdzie stoi stół z krzesłami albo kanapa. Nie musi być to taras przy budynku, ponieważ miejsce takie można urządzić wśród ogrodowej zieleni. W takim przypadku przyda się jednak fragment utwardzonej nawierzchni prowadzący z salonu do tarasu wśród ogrodowej zieleni. Przy takim rozwiązaniu warto jednak zaplanować właśnie owo zadaszenie chroniące przed deszczem, silnym słońcem i wiatrem.

Innym ciekawym elementem strefy wypoczynku oraz miejscem spotkań rodziny czy przyjaciół, może być np. minibasen z hydromasażem. Popularność tego rozwiązania rośnie i cieszy się w tej chwili wraz z większą zamożnością ludzi, coraz to większym zainteresowaniem. Trudno się choćby dziwić skoro nie każdego z nas stać na własny basen pływalny na prywatnej posesji. Planując lokalizację zewnętrznej wanny spa warto wiedzieć jednak, iż nie powinna się ona znajdować w pobliżu krzewów i drzew (z uwagi na liście, które wpadałyby do wody), ani w miejscu, gdzie przez większość dnia operuje słońce. Najlepiej ją umieścić niedaleko budynku, aby wychodząc z rozgrzewającej kąpieli nie zdążyć się wychłodzić przed dojściem do domu. Należy też wziąć pod uwagę kwestię prywatności.

Pamiętajmy nadto, iż wannę i przewody doprowadzające wodę do dysz należy dokładnie osuszać i regularnie dezynfekować. Przewody mogą być bowiem siedliskiem bakterii, glonów i grzybów. Warto też uwzględnić koszty eksploatacji bowiem minibaseny mogą się znacznie różnić od siebie zużyciem prądu. Montaż wanny spa wymaga fachowej wiedzy, dlatego należy go zlecić specjaliście. Ponadto podłączenie elektryczne musi być wykonane przez osobę z uprawnieniami, jest to warunkiem ważności gwarancji. [2]

Wybieramy wygodne meble na taras salonowy

Na końcu coś jeszcze o meblach, to na nich przecież będziemy zażywać chwil błogich na naszym wymarzonym tarasie. Otóż przy zakupie mebli zewnętrznych, które są jednocześnie trwałe, wygodne i efektowne, nie zapominajmy o dopasowaniu ich pod względem stylistycznym do budynku i całego ogrodu. Do wyboru są małe komplety mebli oraz zestawy dla kilkuosobowej rodziny, które oprócz stołu i krzeseł z regulowanymi oparciami mogą zawierać wygodne fotele, kanapę, huśtawkę, szezlong czy pojemną skrzynię z funkcją siedziska, w której zmieszczą się np. akcesoria do grillowania. Najmniej zabiegów pielęgnacyjnych wymagają meble z metalu i tworzywa sztucznego, a najwięcej z wikliny, rattanu i drewna krajowego. [3]

Meble na taras bez zadaszenia powinny być przede wszystkim odporne na działanie czynników atmosferycznych. Brak zadaszenia sprawia bowiem, iż nie są chronione przed opadami, wiatrem czy promieniowaniem słonecznym. Meble na taras z tworzywa sztucznego to najczęstsza odpowiedź na pytanie o to, z czego meble na taras sprawdzą się najlepiej. Meble z tworzywa sztucznego są całkowicie odporne na wilgoć, dobrze radzą sobie również z ekspozycją na słońce. Są lekkie i bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Do tego są niedrogie i po temu to najtańsza opcja na umeblowanie tarasu. Meble na mały taras wcale nie muszą być o wiele mniejsze niż klasyczne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by miały prostą, lekką bryłę. Dobrze sprawdzą się również jasne kolory. Zasada urządzania małego tarasu jest podobna do tej, gdy urządzasz niewielkie pomieszczenie w domu.

Z kolei meble żeliwne na taras i do ogrodu są solidne, ciężkie i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu będą całoroczną ozdobą tarasu i posłużą przez wiele, wiele lat. Tarasowe meble drewniane to w zasadzie klasyka, która sprawdzi się zawsze i wszędzie. Drewno jest przyjemne w użytkowaniu zarówno zimą, jak i latem. Kluczem do tego, by drewniane meble były odporne na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza zaś na wilgoć i słońce, jest ich odpowiednia konserwacja. jeżeli będą zaimpregnowane i pomalowane warstwą ochronną, bez problemu będą mogły stać na tarasie przez cały sezon, a choćby rok. Inny wybór na taras wśród miłośników tradycyjnych i naturalnych form to meble wiklinowe. Wbrew pozorom wiklina jest bardzo wytrzymałym surowcem. Meble wiklinowe są dość lekkie, dzięki czemu łatwo się je przestawia. Aby zwiększyć ich wytrzymałość na wilgoć czy promienie słoneczne, wystarczy je polakierować – wówczas posłużą w niemal niezmienionym stanie przez wiele sezonów.

Ostatnim krzykiem mody są meble rattanowe, są lekkie, estetyczne i wygodne. Rattan to naturalny surowiec, dzięki czemu wyroby z niego wpisują się w ekologiczny trend. Meble rattanowe są również bardzo łatwe do utrzymania w czystości! Są jednak dość mało odporne na nadmierną wilgoć i mrozy. Dlatego przy długotrwałych, obfitych opadach lepiej schowaj je do pomieszczenia – tak samo, jak przed nadejściem mrozów. A przede wszystkim meble na taras z technorattanu. Choć meble z technorattanu do złudzenia przypominają te rattanowe, to zasadnicza różnica polega na tym, iż technorattan to materiał syntetyczny. Ma to swoje zalety – przede wszystkim takie meble są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Prezentują się przy tym jednak tak samo stylowo i elegancko jak meble z rattanu. [4]

Poza tym w sieci znaleźć można liczne filmiki jak dobrać kwiaty, meble i dywany tarasowe, by stworzyć harmonijną kompozycję, która w pełni pozwoli cieszyć się spokojem i odpoczynkiem. Jest tam mnóstwo wskazań czym się kierować przy wyborze kwiatów i roślin ozdobnych na taras, jakie donice będą do nich najlepsze i kiedy.

Na zakończenie jeszcze jedna b. cenna rada dla wszystkich bez wyjątku. Wygląd tarasu winniśmy zawsze dostosować do wystroju salonu, nigdy na odwrót. Salon stanowi bowiem reprezentacyjne wnętrze, w którym spędzają czas zarówno domownicy, jak i ich goście. Taras salonowy z zasady jest rzadziej użytkowany, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, a jego aranżację łatwiej zmienić niż wyposażenie pokoju dziennego.

I jak Ula Pedantula urządziła swój własny taras

Gorąco polecam zainteresowanym ten interesujący ze wszech miar filmik opublikowany 15 lipca 2019 r., powstały we współpracy z JYSK Polska. Otóż Ula Pedantula z JYSK odmieniła już wcześniej dwa balkony i jeden taras, a teraz oddała swój własny taras w ręce zwyciężczyni konkursu, Magdy. Razem urządziły taras według jej pomysłu! Mam nadzieję, iż spodoba się Wam ta aranżacja! Na fajową prezentację zaprasza Ula Pedantula:

Przypisy:

[1] ]]>https://oknoplast.com.pl/blog/komfortowy-taras-jak-stworzyc-wygodny-salo...]]>

[2] ]]>https://budujemydom.pl/wokol-domu/tarasy-i-balkony/a/106438-urzadzamy-mo...]]>

[3] Jak wyżej.

[4] ]]>https://www.homebook.pl/artykuly/6975/jakie-meble-na-taras-sprawdza-sie-...]]>

Idź do oryginalnego materiału