Dzieci z radomszczańskich szkół i przedszkoli oficjalnie pożegnały zimę i przywitały nadchodzącą wiosnę. By tradycji stało się zadość w rzece utopiona została Marzanna.
Powitanie wiosny zostało zorganizowane przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 8 im. Przyjaciół Dzieci wraz z Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty plastyczne z tworzenia Marzanny oraz część artystyczna przygotowana w wykonaniu uczniów szkół i przedszkoli.
Dzieci przemaszerowały ulicami miasta do parku Świętojańskiego, by nad rzeką utopić marzannę.
Marzanna symbol zimy
Obrzęd topienia Marzanny związany jest ze słowiańskimi wierzeniami pogańskimi. Wiązał się z cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej, tzw. z Jarymi Godami. Marzanna uosabiała boginkę śmierci, nazywana była „Marą”, „Morą”, „Śmiercichą”. Dawniej wykonywano kukłę ze słomy, którą ozdabiało się w odświętny strój. Gotową kukłę mocowano na kiju i specjalny orszak wynosił Marzannę ze wsi do pobliskiej rzeki. Niekiedy kukła była dodatkowo podpalana lub też rozbierana z ubrań – wszystko po to, aby przepędzić “uśmiercić” zimę, a pobudzić do życia przyrodę. Obrzęd ten miał za zadanie zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.
21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia obchodzimy również Dzień Wagarowicza, Światowy Dzień Zespołu Downa, Międzynarodowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Lasu, a także Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową