Do medali mistrzostw świata i Europy, a także zwycięstw w Pucharze Świata Mateusz Biskup dołożył dziś największy sukces – medal igrzysk olimpijskich. Dla wioślarza LOTTO-Bydgostii sukces odniesiony w Paryżu to zwieńczenie kilku lat pracy.
Czwórka podwójna mężczyzn, której członkiem jest Mateusz Biskup, była jednym z polskich faworytów do medali. Osada w składzie Fabian Barański – Dominik Czaja – Mirosław Ziętarski – Mateusz Biskup w 2022 roku zdobyła złoty medal mistrzostw świata, a w ubiegłorocznym czempionacie uplasowała się na trzecim miejscu. Ma też trzy medale mistrzostw Europy – złoty 2023, srebrny 2022 i brązowy 2024.
Dla Mateusza Biskupa występ w Paryżu był już trzecim na igrzyskach olimpijskich. W Rio de Janeiro w 2016 roku, także w czwórce podwójnej, był czwarty. Start w Tokio w dwójce z Mirosławem Ziętarskim skończył się szóstym miejscem.
– Fizjologicznie bardzo dobry organizm, który powoduje, iż nie ma u niego żadnych słabych momentów w czasie wyścigu. Pełni też rolę człowieka, który rozbawia towarzystwo – mówił o nim trener Aleksander Wojciechowski w filmie przygotowanym przez PZTW.
Mateusz Biskup kolejnym medalistą z LOTTO-Bydgostii
Mateusz Biskup jest zawodnikiem LOTTO-Bydgostii od 2019 roku. Pochodzi z Pomorza i wcześniej reprezentował tam barwy Unii Tczew i AZS AWFiS Gdańsk. Dla klubu jest to pierwszy medal igrzysk olimpijskich od 8 lat i wielkiego sukcesu Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj-Smolińskiej, które w 2016 roku w Rio de Janeiro zdobyły złoty medal. Wcześniej klub cieszył się też z sukcesów Roberta Sycza (dwa złote medale w 2000 i 2004 roku), Bartłomieja Pawełczaka i Miłosza Bernatajtysa (srebro w 2008), Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej (brąz w 2012) oraz Moniki Ciaciuch (brąz w 2016), a także reprezentantów Litwy: Mindaugasa Griškonisa i Sauliusa Rittera (srebro w 2016) oraz Donaty Vištartaitė, Mildy Valčiukaitė (brąz w 2016).
LOTTO-Bydgostia od wielu lat dominuje w polskim wioślarstwie. Wystarczy powiedzieć, iż klub od 1993 roku nieprzerwanie zdobywa Drużynowe Mistrzostwo Polski. W ubiegłym roku RTW świętowało 95-lecie istnienia.
Czym jest czwórka podwójna? W jakiej konkurencji Mateusz Biskup zdobył medal?
Konkurencją, w której startuje w tej chwili Mateusz Biskup, jest czwórka podwójna. – W porównaniu z dwójką podwójnej, w której wcześniej startowałem z sukcesami, w czwórce dochodzą dwie kolejne osoby, które musimy ze sobą zgrać. Jest to naprawdę trudne, bo przebywamy ze sobą prawie 250 dni w roku, więc każdy pod koniec może mieć dość – wyjaśniał z uśmiechem Biskup w materiale przygotowanym przed rokiem przez media klubowe LOTTO-Bydgostii.
– Warto, żeby to były osoby, które dogadują się ze sobą i lubią ze sobą przebywać. Na pewno muszą mieć jedną filozofię pływania. Nie można złożyć osady z osób, które mają różny styl i nie potrafią dostosować się do siebie. Na pewno w czwórce podwójnej jest trochę inna charakterystyka treningu. Dwójka jest bardziej siłowa, a w czwórce technika i zgranie osady są ważniejsze – dodawał Biskup.
Jak Mateusz Biskup zdobył medal w Paryżu?
Rywalizację na igrzyskach olimpijskich w Paryżu polska czwórka podwójna zaczęła od sobotniego przedbiegu. Dzięki drugiemu miejscu (za Włochami) nasi reprezentanci awansowali bezpośrednio do finału. Na tym etapie zmagań uzyskali trzeci czas: najlepsi byli Holendrzy, ale wolniejsi od Polaków byli również rozpatrywani w gronie kandydatów do medali Brytyjczycy.
W środowym finale nasza osada dobrze rozpoczęła i na półmetku rywalizacji płynęła na trzecim miejscu. Na 1250 m przesunęli się na drugie miejsce, ale na ostatnim metrach mocniejsi okazali się Włosi. Polacy zdobyli brązowy medal. Wygrali ponownie Holendrzy.