150 operacji przy pomocy robota medycznego wykonano dotychczas w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętego Rafała w Czerwonej Górze. Zabiegi radykalnej prostatektomii, czyli usunięcia nowotworu prostaty wykonywane są tam od lipca 2022 roku.
Doktor Tomasz Suchojad, kierownik oddziału urologicznego w tej lecznicy, podkreśla, iż choć robot stał się kolejnym narzędziem chirurgicznym, to operacje z jego wykorzystaniem przez cały czas budzą emocje.
– Z czasem, kiedy nauczyliśmy się jeszcze lepiej wykorzystywać jego możliwości, możemy lepiej pomagać pacjentom. To daje ogromną satysfakcję. Pacjenci po tak poważnej operacji, jaką jest radykalna prostatektomia zwykle już po 3 dniach mogą opuścić szpital. Jest też mniej powikłań pooperacyjnych – mówi Tomasz Suchojad.
Lekarz dodaje, iż praca z wykorzystaniem robota jest także korzystna dla chirurgów, którzy wykonują zabiegi w wygodniejszej dla nich pozycji.
Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, iż od 1 kwietnia 2022 roku fundusz refunduje operacje z użyciem robotów medycznych, w przypadku nowotworów prostaty, a od 1 sierpnia 2023 roku także nowotworu błony śluzowej macicy oraz raka jelita grubego.
– W naszym województwie nikt jeszcze nie wykonuje tych operacji, ale wniosek w sprawie finansowania operacji raka jelita grubego przy pomocy robota, złożył szpital w Czerwonej Górze – mówi Małgorzata Kiebzak.
Robot medyczny, którym operują lekarze ze szpitala w Czerwonej Górze jest przez placówkę dzierżawiony. Dyrektor lecznicy Youssef Sleiman podkreśla, iż stara się o pieniądze na zakup własnego urządzenia.
– Jest to urządzenie drogie, które kosztuje kilkanaście milionów, ale byłoby dla nas bardzo przydatne, bo pokazaliśmy, iż potrafimy je skutecznie wykorzystywać. Pomagamy pacjentom urologicznym, teraz chcemy leczyć w ten sposób osoby z rakiem jelita grubego – mówi Youssef Sleiman.
Zabiegi operacyjne z wykorzystaniem robota znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – urologii, chirurgii, ginekologii, kardiologii i laryngologii.
Komercyjny koszt operacji nowotworu w asyście systemu, to wydatek ponad 30 tys. zł.