Zespoły Dżem i Daj To Głośniej, artyści Grażyna Brodzińska, Zbigniew Zamachowski i Andrzej Seweryn – niezapomniane chwile z kulturą czekają nas w tym roku w Białej Podlaskiej. Możemy już powoli przygotowywać się na fascynujące wydarzenia, które ożywią miasto. Koncerty, wystawy, spektakle i wiele innych – lista jest imponująca.
Na konferencji prasowej, zwołanej 14 lutego, prezydent miasta Michał Litwiniuk oraz dyrektorzy miejskich instytucji kultury przedstawili najważniejsze wydarzenia kulturalne wiosny i lata 2024 roku.
W ubiegłym roku wydarzenia kulturalne miasta zgromadziły rekordową publiczność. Tylko w bardzo licznych artystycznych przedsięwzięciach związanych z Dniami Miasta oraz piątą edycją Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego uczestniczyła 24-tysięczna widownia.
– Także w tym roku będziemy gościć sławy, najlepszych polskich artystów. Gwiazdą Dni Białej Podlaskiej ponownie będzie legendarny zespół muzyki rockowej. W ubiegłym roku był to Lady Pank, a w tym roku – słuchany przez pokolenia wiernych słuchaczy Dżem. Nie zabraknie też gwiazdy muzyki tanecznej, jaką będzie zespół Daj To Głośniej – mówił prezydent Michał Litwiniuk. – Wspaniałe gwiazdy zaszczycą nas też swoją obecnością podczas 6. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Królowa polskiej operetki Grażyna Brodzińska, zakochana w Białej Podlaskiej i naszej wdzięcznej publiczności. Wybitni polscy aktorzy. Ponownie odwiedzi nas Andrzej Seweryn, a ponadto w tym roku będzie z nami również Zbigniew Zamachowski, znany choćby z roli Michała Wołodyjowskiego w ekranizacji sienkiewiczowskiej prozy. Także telewizyjny popularyzator muzyki nie tylko poważnej, wybitny pianista Waldemar Malicki. A wśród osób prowadzących festiwal znów będzie nam towarzyszyć reporterka telewizji TVN, bialczanka Bianka Zalewska, pierwsza Polka odznaczona przyznawanym przez prezydenta USA międzynarodowym Medalem Kobiet Odwagi, od niedawna szczęśliwa mama. Na obie te imprezy zapewniamy mieszkańcom miasta i wszystkim naszym gościom bezpłatne wejścia. Takie wydarzenia promują Białą Podlaską nie tylko w szerokim regionie, ale także w całej Polsce. Szczególnie na festiwal przyjeżdżają widzowie choćby z odległych zakątków naszego kraju. Serdecznie wszystkich na nie zapraszamy.
Tegoroczne Dni Białej Podlaskiej zorganizowane zostaną w dniach 1-2 czerwca w parku Radziwiłłowskim. Pierwszy dzień upłynie pod znakiem przeróżnych imprez sportowo-kulturalnych. – W godzinach porannych rozpocznie się Europejski Festiwal Tradycyjnych Gier i Zabaw. Nieco później Festiwal Kolorów. A po południu zapraszamy na rodzinny rajd rowerowy, połączony z piknikiem dla dzieci, z okazji Dni Dziecka oraz rozpoczęcia rywalizacji w ramach Rowerowej Stolicy Polski – opowiadał Zbigniew Kapela, dyrektor Bialskiego Centrum Kultury. – Z kolei 2 czerwca od południa zapraszamy na piknik rodzinny. Będzie moc atrakcji dla dzieci oraz przegląd na małej scenie różnych działających w naszym mieście zespołów. Natomiast po południu powitamy dwie gwiazdy wieczoru, czyli zespoły Dżem i Daj To Głośniej.
Wcześniej, bo w drugiej połowie marca, zaplanowano Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku wyjątkowo zaproszono do współpracy placówki oświatowe. – Nasze teatry dziecięce przygotowują premiery, które pokażą nam w szkołach. Serdecznie zapraszam na premierę spektaklu „Przygody Pinokia”. Poza tym zaprosiliśmy Warszawski Teatr Edukacyjny ze spektaklem „Idzie wiosna”. Dla młodzieży chciałbym zaproponować monodram Faustyny Wojdakowskiej, a dla dorosłych kilka spektakli ma Teatr Słowa – kontynuował dyrektor BCK.
Poza tym odbędzie się 5. edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, najbliższy koncert już w marcu. W sumie będą trzy koncerty, z międzynarodową obsadą, przyjadą bowiem do Białej Podlaskiej m.in. artyści z Bratysławy i Rzymu. Latem kolejny rok z rzędu organizowane będą w każdy piątek koncerty na placu Wolności, a w każdy poniedziałek i wtorek – seanse kina letniego w amfiteatrze, które zyskują coraz większą popularność. Łącznie 18 seansów w lipcu i sierpniu. Zorganizowane zostaną również trzy jarmarki, a także wiele mniejszych imprez. – Cieszą nas szczególnie oddolne inicjatywy mieszkańców, które czy to za sprawą Urzędu Miasta i pana prezydenta, czy też naszych instytucji kultury, z przyjemnością realizujemy i wspieramy – dodał Kapela.
Krzysztof Korwin-Piotrowski z Orfeo Fundacji im. Bogusława Kaczyńskiego, dyrektor artystyczny Festiwalu im. B. Kaczyńskiego, na wstępie krótko podsumował pięć dotychczasowych lat bialskiego Festiwalu. – Ten czas minął bardzo szybko. Pamiętam nasze pierwsze spotkanie, kiedy prezydent Michał Litwiniuk przyjechał razem z dyrektorem Zbigniewem Kapelą do mieszkania Bogusława Kaczyńskiego w Milanowie, gdzie znajduje się siedziba Fundacji Orfeo jego imienia, i po krótkiej, miłej rozmowie zaproponował mi dyrekcję artystyczną nowego festiwalu – mówił pan Krzysztof. – Począwszy od koncertu „Wiedeń moich marzeń”, który zgromadził pięć lat temu trzy tysiące widzów, Festiwal rozwija się niesamowicie. Ubiegłoroczna wielka gala „Wiwat Ukraina”, z udziałem Opery Narodowej ze Lwowa, była wydarzeniem, które pozostanie w historii tego miasta jako jedno z najważniejszych. Dlatego wspólnie z panem prezydentem postanowiliśmy znowu zaprosić do bialskiego amfiteatru Lwowską Operę Narodową, na inaugurującą Festiwal wielką galę „Wiwat Opera Lwowska”, która odbędzie się 24 sierpnia, w Dniu Niepodległości Ukrainy. Będzie to dzień troski o Ukrainę, o Europę i o losy świata. Lwowska Opera Narodowa to jeden z najlepszych w tej chwili teatrów na świecie, o olbrzymiej renomie. To dla nas wielki prestiż i radość, iż będziemy mogli gościć tak niesamowitych artystów.
Razem z nią wystąpi Andrzej Seweryn, który będzie recytował piękną poezję ukraińską i polską. – Bardzo się cieszę, iż Andrzej Seweryn zakochał się w Białej Podlaskiej, w Podlasiu, w panującej tu atmosferze, którą zapewniają wspaniali widzowie Festiwalu – dodał Krzysztof Korwin-Piotrowski. – Wiadomo, iż Zbigniew Zamachowski jest wybitnym aktorem, ale nie każdy wie, iż jest też muzykiem. Że ukończył średnią szkołę muzyczną, iż jako kilkunastoletni chłopak pisał piosenki. I, proszę państwa, obiecał nam, iż grając na fortepianie zaśpiewa przynajmniej jedną piosenkę. To jest niezwykła wartość naszego Festiwalu, iż prezentujemy sztukę w wykonaniu wybitnych aktorów, którzy będą śpiewać cudowne piosenki, będą opowiadać różne anegdoty ze swojego życia. Zaprosiliśmy ponadto Waldemara Malickiego, który jest nie tylko szołmenem telewizyjnym, ale też wybitnym interpretatorem muzyki klasycznej, romantycznej.
Wielkie gwiazdy wystąpią też podczas wyjątkowego w tym roku, finałowego koncertu Festiwalu, prezentującego baśniowy świat musicalu. Po raz kolejny wystąpi na nim Grażyna Brodzińska. – Ona też zakochała się w Białej Podlaskiej. Jest coś magicznego w tym miejscu i w tutejszych ludziach, skoro sprawiacie, iż artyści, którzy przyjeżdżają do was raz, później chcą znowu. I to nie tylko dla pieniędzy, bo zapewniam, iż oni mają gdzie zarabiać. Oni po prostu kochają to miejsce i tę publiczność, która zawsze entuzjastycznie ich odbiera. Przecież w ubiegłym roku na gali finałowej Festiwalu mieliśmy półtora tysiąca widzów! A na koniec był tak wzruszający moment, iż wszystkim łzy napływały do oczu. Coś niezwykłego! To właśnie daje Biała Podlaska artystom, i oni to oddają całym sercem – wspominał Korwin-Piotrowski. – Z naszym festiwalem zaprzyjaźniony jest też Klaudiusz Baran, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wybitny akordeonista, który 20 lat temu otrzymał pierwszego Fryderyka właśnie za grę na akordeonie. Można powiedzieć, iż to on nobilitował ten instrument. Był pierwszym artystą, który występował z orkiestrami w filharmoniach. A dopiero później pojawił się Marcin Wyrostek, bardziej jako szołmen. Klaudiusz Baran wystąpi w duecie z Maksymilianem Lejkiem, laureatem I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego. To młody chłopak, który swoją wielką karierę zaczyna tutaj, w Białej Podlaskiej, i przez cały czas będziemy go promować. Już ma zaproszenia do prestiżowych miejsc w Europie.
– Działania podejmowane przez instytucje kultury w mieście szczelnie wypełniają kalendarz na cały 2024 rok. Skierowane są one do wszystkich pokoleń, grup wiekowych, a także do osób o bardzo różnych zainteresowaniach czy różnych gustach muzycznych – podkreślił naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu Urzędu Miasta Biała Podlaska Stanisław Romanowski. – W 2023 roku było to ponad półtora tysiąca wydarzeń na terenie miasta, które skupiły ponad 150 tysięcy osób, uczestników lub widzów. I nie mniej wydarzeń będzie w 2024 roku. Ważne jest to, iż nasze instytucje kultury włączają się w działalność edukacyjną. I tutaj można wspomnieć o Muzeum Południowego Podlasia, które prowadzi i będzie prowadziło lekcje edukacyjne, wycieczki po mieście Biała Podlaska, skierowane do uczniów szkół bialskich i nie tylko bialskich. W Miejskiej Bibliotece Publicznej jest to działalność Multicentrum oraz Biblioteki Barwnej. A w Bialskim Centrum Kultury – chociażby wspomniane już grupy teatralne czy koła zainteresowań: graficzne, fotograficzne, plastyczne i inne. Kultura wspiera także sport i rekreację, jak na przykład olimpiadę przedszkola czy rajdy rowerowe. W ubiegłym roku odbył się, przy wsparciu MPP, piękny rajd rowerowy szlakiem Radziwiłłów, a w tym roku planujemy rajd rowerowy szlakiem budownictwa drewnianego, sakralnego na Południowym Podlasiu.
Także Miejska Biblioteka Publiczna zaoferuje w tym roku szereg inicjatyw i działań w zakresie promocji literatury i czytelnictwa. – Zachęcamy do udziału w naszych wydarzeniach, które mają przede wszystkim edukować, integrować, łączyć, ale również inspirować – powiedziała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej Renata Szwed. – Spotkania z lubianymi pisarzami to będzie nasz wyróżnik w 2024 roku. Już teraz można zaobserwować bogatą ofertę spotkań z pisarzami, regionalistami, promocje debiutów literackich – mam tu na myśli najbliższe spotkanie 23 lutego z Anną Siedlecką, czy spotkanie z Katarzyną Burdą 15 lutego. Będą też wydarzenia, do których bialczanie są już przyzwyczajeni, cykliczne. Mam na myśli autorski projekt naszej biblioteki – Bialskie Dni Książki Dziecięcej – realizowany od wielu lat, bo w tym roku, w maju, będzie to jubileuszowa 25. edycja. Przygotowaliśmy bardzo atrakcyjny program, adresowany nie tylko do dzieci i młodzieży, ale do całych rodzin. Dlatego, iż naszą misją jest integracja, wspólne spędzanie wolnego czasu i spotkania z autorami literatury dziecięcej i młodzieżowej. O szczegółach będziemy informować w najbliższym czasie.
Kolejnym wydarzeniem, które na trwałe wpisało się do kalendarza wydarzeń kulturalnych Białej Podlaskiej, jest Narodowe Czytanie. – Odbędzie się 7 września, w pięknej scenerii parku Radziwiłłowskiego. Jak zwykle zaprosimy do tego wydarzenia różne organizacje pozarządowe, instytucje i mieszkańców Białej Podlaskiej, by w tym roku wspólnie przeczytać „Kordiana” Juliusza Słowackiego – dodała Renata Szwed. – Czeka nas jeszcze flagowe wydarzenie, kojarzone z bibliotekami w całym kraju, czyli Noc Bibliotek, zaplanowana w tym roku w piątek 11 października. Zaprosimy tego dnia, i tej nocy, na szereg wydarzeń. Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek będzie znane dopiero w maju, więc dopiero znając je, przygotujemy ofertę skierowaną do różnych grup wiekowych, grup społecznych, tak aby każdy znalazł coś dla siebie.
Z kolei dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Rafał Izbicki opowiedział o dwóch ważnych wydarzeniach cyklicznych, na które w tym roku zaprosi Muzeum. Niespodzianką była informacja o przedłużeniu aż do Nocy Muzeów bardzo ciekawej wystawy „Świadkowie życia. Stanisław Baj”.
– Podjęliśmy taką decyzje po licznych apelach osób zwiedzających, środowisk artystycznych, kolekcjonerskich i muzealnych. Nie było to łatwe, ponieważ musieliśmy przekonać muzea, kolekcjonerów do tego, żeby te obiekty jeszcze u nas pozostały. Nie wspominając o samym profesorze Baju, który użyczył nam szereg swoich prac – wyjaśnił dyrektor MPP. – W efekcie finisaż tej wystawy nastąpi właśnie podczas Nocy Muzeów 18 maja. Myślę, iż ta wystawa, poświęcona wybitnemu artyście i wspaniałemu człowiekowi, wykładowcy ASP, zasłużonemu dla miasta Biała Podlaska, nie wymaga specjalnej reklamy. Natomiast sama Noc Muzeów na pewno tak. Będzie ona obfitowała w wydarzenia towarzyszące, z którymi wyjdziemy za zewnątrz, do przestrzeni parku Radziwiłłowskiego.
Izbicki przypomniał, iż ostatnia Noc Muzeów cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem, frekwencja wyniosła ponad 2,3 tysiąca osób w jedną noc. Także w tym roku wszystkie wystawy będą otwarte aż do godziny 24. Ponadto zwrócił uwagę na projekt „Droga do Muzeum”, która w tym realizowana jest w nowej odsłonie. Składa się z trzech elementów. Pierwszy to Muzealna Akademia Dziecięca, czyli zajęcia edukacyjne, przybliżające historię i sztukę, przewidziane dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Drugi element to Muzealne Wiaty Przystankowe – zdjęcia eksponatów promujące lekcje muzealne oraz działy muzealne w przestrzeni miejskiej.
– Dzięki współpracy z MZK mamy już sześć takich przystanków: z obrazami Bazylego Albiczuka oraz zdjęciami związanymi z archeologią i etnografią. Pomysłodawcą tej akcji był prezydent Michał Litwiniuk – mówił Rafał Izbicki. – Trzecim elementem projektu „Droga do Muzeum” jest akcja „Niedziela za złotówkę”, polegająca na tym, iż w każdą niedzielę zapraszamy mieszkańców, za symboliczną złotówkę, do odwiedzenia jednej z wystaw stałych. Do końca marca jest to wystawa „Archeologia na bialskim zamku”, znajdująca się w wieżyczce południowo-wschodniej. A później, czyli od kwietnia, będzie to wystawa poświęcona malarstwu „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”.
Prezydent Michał Litwiniuk podkreślił bardzo aktywne środowisko bialskich seniorów. – Dlatego nie ustajemy w staraniach, by wciąż naszych seniorów aktywizować, realizując te zadania samorządu, które mogą im w tym pomagać. Czy to poprzez wspólne potańcówki, spotkania, czy bardzo szeroką ofertę miejskich instytucji kultury. Za bieżące diagnozowanie potrzeb seniorów odpowiedzialna jest niezwykle aktywna Bialska Rada Seniora, organ będący partnerem prezydenta miasta, któremu dziękuję za współpracę i stałe dopingowanie nas do działania – powiedział włodarz.
W imieniu seniorów na konferencji prasowej obecny był płk Artur Artecki, przewodniczący Bialskiej Rady Seniorów. Swoje wystąpienie zaczął od podziękowań prezydentowi za zaangażowanie i opiekę nad seniorami. Zażartował też, iż o przynależności do grupy „seniorów” decyduje w zasadzie tylko PESEL, a nie samopoczucie, bo zarówno on sam, jak i wielu jego rówieśników, tak naprawdę „seniorami” w ogóle się nie czują.
Artecki pokazał ładnie wydaną broszurkę „Kalendarz wydarzeń kulturalnych seniora”, w którą można się zaopatrzyć za darmo czy to w Punkcie Informacji Turystycznej, czy w BCK, czy też w Bialskiej Galerii Fotografii, by zapoznać się z polecanymi seniorom wydarzeniami, organizowanymi w danym kwartale tego roku.
– Zachęcam do zaopatrzenia się w to wydawnictwo. Bardzo przejrzysty, czytelny układ poszczególnych propozycji dla seniorów. Jak można wywnioskować z tej oferty, seniorzy są zainteresowani dbaniem o swoją kondycję fizyczną – różne ćwiczenia, zajęcia fitness, zajęcia rehabilitacyjne, ale też bardzo chętnie uczestniczą w bogatej ofercie wydarzeń kulturalnych – stwierdził Artur Artecki.
zdjęcia UM Biała Podlaska