Miasto wprowadza zmiany w Katowickiej Karcie Mieszkańca. Kierowcy skarżyli się na dodatkowe opłaty za parkingi

6 dni temu

Po problemach z systemem parkowania w Katowicach, miasto wprowadza z zmiany z Katowickiej Karcie Mieszkańca. KKM zyskała kolejną funkcjonalność, umożliwiając użytkownikom sprawdzenie daty ważności Parkingowej Karty Mieszkańca (PKM) bezpośrednio w aplikacji na telefony. Mieszkańcy skarżyli się na opłaty dodatkowe nakładane przez miasto m.in. po utracie ważności abonamentu parkingowego. Jeden z mieszkańców ma do zapłaty teraz 6 tys. zł. Pisaliśmy o tym tutaj.

Po zaktualizowaniu programu w sklepach Google Play lub App Store należy w zakładce „Parkingi” kliknąć przycisk „Pobierz karty parkingowe”, by zobaczyć takie informacje, jak: numer rejestracyjny pojazdu, rodzaj wykupionego abonamentu i termin jego obowiązywania. Przed upływem ważności abonamentu system wyświetli powiadomienie przypominające o konieczności przedłużenia, co ma zapobiec naliczaniu dodatkowych opłat za postój w katowickiej strefie płatnego parkowania.

Jeśli karta wygaśnie, aplikacja przez 7 dni będzie automatycznie sprawdzać, czy wykupiono nowy abonament. W przypadku zmiany danych, na przykład numeru rejestracyjnego, wystarczy użyć przycisku „Odśwież dane karty”. Twórcy KKM podkreślają, iż ta innowacja pozwoli mieszkańcom Katowic efektywniej zarządzać swoim statusem parkingowym, a także uniknąć przykrych niespodzianek finansowych wynikających z nieświadomego przekroczenia terminu ważności.

Katowicka Karta Mieszkańca to nie tylko ułatwienia w zakresie parkowania, ale także narzędzie premiujące osoby zameldowane w Katowicach lub rozliczające tu swoje podatki. Oferuje szeroki zakres zniżek i ulg w obiektach sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych, a także w punktach usługowych i turystycznych. Uprawnienia ważne są przez dwa lata, z możliwością odnowienia, przy czym dla osób zameldowanych na pobyt stały w mieście proces ten zachodzi automatycznie. Wszyscy zainteresowani szczegółami oraz pełną listą partnerów mogą odwiedzić stronę kkm.katowice.eu.

Od momentu uruchomienia programu 28 sierpnia 2020 r. do 12 stycznia 2025 r. wydano łącznie 142 254 karty, z czego 82 728 zarejestrowano za pośrednictwem aplikacji, 13 186 przez stronę internetową, a 46 257 w formie plastikowej. Kolejne 83 karty zostały natomiast przypisane do kart płatniczych. Program dynamicznie się rozwija, a nowe udogodnienia – takie jak prezentowanie informacji o PKM w aplikacji – doskonale wpisują się w ideę nowoczesnego, przyjaznego mieszkańcom miasta, wspierając ich w codziennym życiu.

Mieszkaniec mówi o „złodziejskim schemacie” w Katowicach. Miasto nalicza opłaty dodatkowe za parkowanie – choćby 18 tys. z

Idź do oryginalnego materiału