Mielecka ortopedia poszerza ofertę. Mega proteza szansą dla pacjentów w trudnych przypadkach

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Mielec


To szansa dla pacjentów z najtrudniejszymi problemami ortopedycznymi. Oddział Urazowo-Ortopedyczny mieleckiego szpitala wyspecjalizował się w zakresie wszczepiania innowacyjnych mega protez stawu biodrowego.

Jak mówi dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu Paweł Pazdan, dzięki nowoczesnej technologii, będzie jeszcze lepiej można pomóc chorym i to na wysokim poziomie.

– Na naszym oddziale ortopedii zaopatrujemy szerokie spektrum pacjentów i dzisiaj możemy poinformować, iż rozszerzamy ofertę o endoprotezowanie stawów biodrowych dla osób w takim bardzo zaawansowanym stadium choroby, często osób starszych, dla których nie ma już żadnej innej alternatywy, możliwości leczenia. Taką endoprotezę dedykowaną dla tego typu pacjentów nasz oddział ortopedii jest w stanie wszczepić i w ten sposób im pomagać.

Ordynator ortopedii w mieleckim szpitalu lek. Mirosław Midura przekazuje, iż nowoczesne mega protezy już pomogły kilku pacjentom w trudnych przypadkach, z uszkodzeniem tkanki kostnej, w których inne metody leczenia nie zdałyby egzaminu.

– Wykonaliśmy u dwojga pacjentów operacje z wykorzystaniem indywidualnie robionych endoprotez stawów biodrowych. Były to operacje rewizyjne, a więc takie, w których niestety doszło do uszkodzenia tkanki kostnej czy obluzowania endoprotezy. Tutaj musieliśmy się posiłkować już zdobyczami techniki. W tym przypadku mówimy już o mega protezie, czyli bardzo dużej protezie, dzięki której my możemy zaopatrzyć te ogromne ubytki kostne i przywrócić sprawność pacjentów.

Mega protezy stawu biodrowego są wykonywane dzięki drukarki 3D na specjalne zamówienie. Mirosław Midura tłumaczy, iż najpierw u pacjenta wykonywana jest tomografia komputerowa. Jej wyniki są następnie przesyłane do ośrodka, który zajmuje się wykonywaniem tego typu implantów. Projekt zostaje odesłany do szpitala i po akceptacji wykonuje się go na drukarce 3D. Później może być już zastosowany u konkretnego pacjenta.

Jednocześnie ordynator mieleckiej ortopedii zwraca się z apelem do pacjentów, u których wykonano operacje wszczepienia tradycyjnych endoprotez, by w miarę regularnie odbywali konsultacje lekarskie. Dzięki nim jest spora szansa na uniknięcie ewentualnych nieprawidłowości.

Idź do oryginalnego materiału