Wystawa fotografii górnika KGHM w gmachu Sejmu

3 godzin temu

Wystawa prac fotograficznych Adama Śliwińskiego zatytułowana: „Codzienność utkana z nieDoskonałości” prezentowana była w korytarzach Sejmu RP. Posłowie i goście przebywający w gmachu Niższej Izby Parlamentu, mogą zwiedzać tą wyjątkową ekspozycję jeszcze tylko do poniedziałku, 30 września.

Adam Śliwiński (z pochodzenia poznaniak, w tej chwili mieszkaniec Wschowy) na co dzień pracuje w kopalni ZG Polkowice – Sieroszowice jako ślusarz mechanik na oddziale C-60 B. W wolnych chwilach oddaje się swojej pasji, czyli fotografii. Uwiecznianiem rzeczywistości na kliszy aparatu para się zresztą od najmłodszych lat a fotografia to jego zawód wyuczony.

Wystawa, która w tej chwili prezentowana jest w gmachu sejmowym, była wcześniej eksponowana w siedzibie kopalni ZG Polkowice – Sieroszowice, a więc w miejscu jego pracy.

-To opowieść o ludziach. Bohaterami są osoby niepełnosprawne z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego we Wschowie i warsztatów terapii zajęciowej. Uwieczniłem też osoby całkiem prywatne, spotkane na mojej drodze. 12 lat temu we wschowskim Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym portretowałem osoby w hospicjum. To było moje pierwsze zderzenie z takimi osobami, wcześniej fotografowałem też osoby niepełnosprawne we wschowskim DPS-ie. Miałem więc już pewne doświadczenie w pokazywaniu takich osób na fotografii – opowiadał nam Adam Śliwiński.

Wystawa powstawała trzy miesiące. Górnik z Sierpolu zrobił kilkadziesiąt zdjęć.

-Chciałem uwiecznić moich bohaterów w jak najkorzystniejszym dla nich świetle – dosłownie i w przenośni. Nie było to łatwe, ponieważ każda z tych osób jest inna, walczy z różną niepełnosprawnością. Człowiek jako jednostka zawsze stanowił dla mnie największą wartość i najciekawszy temat do fotografowania. Fotografowanie zdrowych, pięknych osób jest łatwe a ja chciałem pokazać i uchwycić inne piękno – piękno osób niepełnosprawnych. Wolę fotografować taką rzeczywistość – dodaje autor wystawy.

Wystawę w gmachu Sejmu można zwiedzać do 30 września.

-W całej mojej przygodzie z fotografią nigdy nie przypuszczałem, iż zdjęcia, które wykonam, będą zaprezentowane w gmachu tak szczególnym dla wielu Polaków, jakim jest Sejm. Jest to dla mnie spore wyróżnienie jako twórcy. Myślę, iż to najbardziej odpowiednie miejsce, do tego, żeby coś zmienić w życiu osób niepełnosprawnych – powiedział Adam Śliwiński podczas wernisażu.

Na otwarciu ekspozycji obecna była 50-osobowa grupa osób z niepełnosprawnościami: dzieci, młodzieży i dorosłych, wraz z opiekunami – bohaterowie zdjęć.

Pomysłodawcą i organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek” ze Wschowy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.

Idź do oryginalnego materiału