Mieszkańcy osiedla Ruczaj od miesięcy alarmują o problemie łamania przepisów przez kierowców ciężarówek, którzy ignorują ograniczenie tonażu na ul. Kobierzyńskiej. Pomimo zakazu wjazdu dla pojazdów o masie powyżej 7 ton, ciężkie samochody regularnie poruszają się tą ulicą.
Jak podkreśla radna Iwona Chamielec, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa, mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali problem zarówno do zarządcy drogi, jak i do władz miasta. Mieszkańcy mają uzasadnione obawy, iż niedawno odremontowana ul. Kobierzyńska gwałtownie zostanie zniszczona. Sprzeciwiają się łamaniu przepisów przez kierowców ciężarówek, które niszczą nawierzchnię drogi – apeluje radna.
– Stosowny znak B-18 zakazujący wjazdu samochodom o tonażu powyżej 7 ton umieszczony jest na słupie oświetleniowym przy ul. Kobierzyńskiej (przed przystankiem MPK Grota Roweckiego 03) i obowiązuje kierowców aut jadących w kierunku Skawiny, opuszczających skrzyżowanie z ulicą Grota Roweckiego – wyjaśnia Chamielec.
Chamielec przypomina również, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami, przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez użytkowników należy do zadań zarządcy drogi. „Liczymy na konkretne działania, które skutecznie ograniczą ruch ciężkich pojazdów w tym miejscu” – dodaje.
Z przekazanych przez magistrat informacji wynika, iż problem jest znany, ale władze Krakowa napotykają trudności związane z ograniczeniami kompetencyjnymi. Jak wyjaśnia wiceprezydent Krakowa Stanisław Kracik, Straż Miejska nie ma uprawnień do zatrzymywania pojazdów naruszających ograniczenia tonażowe oznaczone znakiem B-18. „Uprawnienia te posiadają wyłącznie Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Straż Miejska może interweniować w przypadku naruszeń innych przepisów, takich jak parkowanie w niedozwolonych miejscach czy przekroczenie dopuszczalnego nacisku osi” – wyjaśnił Kracik.
Jak podkreśla Kracik, zgodnie z obowiązującymi przepisami zarządca drogi może prowadzić kontrolę przestrzegania ograniczeń tonażowych wyłącznie w obecności funkcjonariuszy Policji lub ITD. „To znacząco ogranicza możliwości reagowania na problem łamania przepisów na ul. Kobierzyńskiej” – dodaje.
Władze miasta podjęły działania mające na celu ograniczenie ruchu ciężarówek w rejonie ul. Kobierzyńskiej. W ramach tych działań Zespół Szybkiego Reagowania przeprowadził kontrolę, podczas której ustalono, iż część pojazdów ciężarowych korzystających z tej trasy jest związana z budową przy ul. Pychowickiej. „Kierownictwo budowy zostało zobowiązane do natychmiastowego zaprzestania korzystania z tej trasy przez kierowców ciężarówek, pod groźbą mandatów nakładanych przez Policję i Inspekcję Transportu Drogowego” – poinformował Kracik.
W 2024 roku ul. Kobierzyńska była ośmiokrotnie objęta kontrolami patroli Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, które skupiły się na egzekwowaniu ograniczeń tonażowych. „Podczas tych działań stwierdzono pięć wykroczeń. Dodatkowo w listopadzie br. w rejonie ul. Kobierzyńskiej oraz sąsiednich ulic wykryto 14 kolejnych naruszeń przepisów dotyczących tonażu” – dodał przedstawiciel miasta.
Miasto przyznało, iż na ul. Kobierzyńskiej wydano zgody na wjazd pojazdów powyżej 7 ton dla określonych podmiotów. „Dotyczy to m.in. zaopatrzenia sklepów takich jak Biedronka, Lidl i Lewiatan, a także inwestorów realizujących budowę wielorodzinnych obiektów mieszkalnych w rejonie ulic Kobierzyńskiej, Przyzby i Torfowej” – przekazał Kracik.
Władze podkreślają, iż inwestorzy zobowiązani są do bieżącego utrzymania odcinków dróg, z których korzystają, oraz do ich odtworzenia w razie uszkodzeń. „To warunek wydania zgody na użytkowanie drogi przez pojazdy ciężarowe” – wyjaśnia Kracik.
– Potrzebujemy skuteczniejszych działań, które ograniczą ruch ciężarówek i ochronią nową nawierzchnię – podsumowuje Iwona Chamielec.
Ulica Kobierzysnka przeszła w 2022 roku remont na dwóch odcinkach – od ul. Grota-Roweckiego do ul. Rostworowskiego i od ul. Rostworowskiego do ul. Zalesie. Koszt prac wyniósł 2,4 mln złotych.
Patrycja Bliska