Mieszkańcy Parkdale naprawiają i wykorzystują używaną elektronikę

bejsment.com 1 dzień temu

Parkdale to śródmiejska dzielnica położona na zachodnim krańcu miasta, w której różnorodna społeczność rozwija swoje możliwości dzięki inicjatywom takim jak Parkdale Land Trust czy Parkdale People’s Economy.

Na skrzyżowaniu ulic Sudbury i Abell działa organizacja Free Geek Toronto, która angażuje mieszkańców we wzajemną pomoc, koncentrując się na ponownym wykorzystaniu technologii. To przedsiębiorstwo non-profit podkreśla, iż „stare urządzenia zmieniają się dając nowe możliwości”.

Jak wyjaśnia Ryan Fukunaga, dyrektor wykonawczy Free Geek Toronto, wiele urządzeń trafia na śmietnik, zanim rzeczywiście przestaną działać. Organizacja stawia sobie za cel walkę z tym zjawiskiem, oferując drugie życie niechcianym sprzętom elektronicznym, by zmniejszyć cyfrowe wykluczenie.

– Wiele osób wyrzuca komputery, które mogą nie spełniać wymagań profesjonalistów, ale w codziennym życiu są wciąż bardzo użyteczne – mówi Fukunaga.

Free Geek Toronto prowadzi sklep, w którym można zakupić odnowiony sprzęt elektroniczny w przystępnych cenach. Trafia on zarówno do mieszkańców, jak i lokalnych organizacji, takich jak Parkdale Project Read.

– Parkdale to miejsce, gdzie cyfrowe wykluczenie jest szczególnie widoczne. Wiele marginalizowanych społeczności nie ma dostępu do podstawowych usług. Free Geek jest więc dla nich niezwykle cennym wsparciem – zauważa Mary Brehaut z Parkdale Project Read.

W zeszłym roku miasto Toronto zebrało i przetworzyło 684 tony elektrośmieci. Tuż obok Free Geek Toronto działa Creative Reuse Toronto, które edukuje mieszkańców w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obie organizacje współpracują, kierując osoby z problemami technicznymi do Free Geek Toronto, a tych zainteresowanych zrównoważonym rozwojem – do Creative Reuse Toronto.

– Naprawianie, ponowne wykorzystywanie i przekształcanie to bardziej zrównoważone podejście. Dzięki temu świadomie podchodzimy do konsumpcji i możemy analizować własne nawyki – mówi Alicia Grimes, członkini zarządu Creative Reuse Toronto.

W październiku ubiegłego roku w Kanadzie uchwalono ustawę o „prawie do naprawy”, która umożliwia użytkownikom samodzielne serwisowanie sprzętu lub korzystanie z dowolnych warsztatów, bez konieczności odwiedzania autoryzowanych punktów producentów. Ustawa C-244 ma na celu ułatwienie napraw, promowanie ponownego wykorzystywania technologii oraz zapewnienie dostępu do części, narzędzi i instrukcji. Jak podkreśla Fukunaga, jest to znaczący krok w kierunku bardziej zrównoważonego podejścia do elektroniki.

Na podst. CityNews

Idź do oryginalnego materiału