Kolejka wąskotorowa w tej chwili wozi rocznie ok. 120 tysięcy pasażerów. To atrakcja, która przyciąga nie tylko mieszkańców, ale także turystów. Na Maltance „wychowało” się kilka pokoleń. Dziś kolejka wozi pasażerów od Ronda Śródka do Nowego Zoo, jednak mało kto pamięta, iż początkowo kursowała w zupełnie innej części miasta.
Po zakończeniu II wojny światowej, gdy odbudowywano Poznań, nie zapomniano także o tym, by wybudować coś, co przyniesie euforia mieszkańcom, zwłaszcza tym najmłodszych. W latach 50. powołano Komitet Budowy Parku kultury i Wypoczynku, którego zadaniem było wybudowanie wesołego miasteczka na Dębinie.
Pierwszą atrakcją okazała się wąskotorówka, czyli kolejka poruszająca się po torze o szerokości 600 mm. Dzisiejsze Zakłady Cegielskiego, wówczas funkcjonujące jako ZISPO, wyprodukowały pięć wagoników, natomiast ZNTK zapewniło spalinową lokomotywę WLs40.
Dokładnie 69 lat temu, 22 lipca 1956 roku, nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Trasa miała 2,5 km i przebiegała między Ogrodem Jordanowskim przy MDK nr 1 a Łęgami Dębińskimi.
W październiku 1957 roku kolejka trafiła pod opiekę harcerzy z Chorągwi Wielkopolskiej, dlatego nazywano ją Harcerską Kolejką Dziecięcą.
W tym rejonie Poznania kolejka kursowała do drugiej połowy lat 60., kiedy to wybudowano trasę Hetmańską, co kolidowało z dotychczasowym przebiegiem trasy wąskotorówki. Właśnie wtedy przeniesiono ją do obecnej lokalizacji, na Maltę, dzięki czemu zyskała także nową nazwę. Po nowej, znanej dziś trasie, kolejka zaczęła jeździć 21 lipca 1972 roku, czyli 53 lata temu.