Milenium z legendami

1 tydzień temu

Tysiąc lat temu, w 1025 roku, w Gnieźnie odbyła się koronacja dwóch pierwszych królów Polski. Z tej okazji pierwsza stolica państwa polskiego przygotowała szereg imprez, które mają upamiętnić te historyczne wydarzenia. Do tych wydarzeń sprzed tysiąca lat nawiązują również niektóre legendy zebrane w wydanym przez powiat poznański „Przewodniku niedzielnego pogromcy duchów”. Jedną z nich jest ta „O zatopionym skarbie” w Jeziorze Swarzędzkim. Tym skarbem miał być złoty tron, który cesarz Otton III wydobył z grobowca Karola Wielkiego w Akwizgranie i przywiózł w prezencie dla Bolesława Chrobrego na Zjazd Gnieźnieński. O tym, co się z tym skarbem stało, przeczytacie w naszym wydawnictwie.

Do początków państwa polskiego nawiązują również inne legendy, takie jak te o Mieszku i pewnym żubrze spotkanym w okolicach dzisiejszego Buku, rycerzu Kostro, który założył Kostrzyn czy też o uczcie, dającej początek Pobiedziskom. Oczywiście to tylko legendy, ale to właśnie one pobudzają naszą wyobraźnię i zachęcają do sięgnięcia po wiarygodne źródła historyczne. A warto je poznać, bo w najbliższych miesiącach w pobliskim Gnieźnie zaplanowano wiele imprez nawiązujących do wydarzeń sprzed tysiąca lat. Głównym punktem kulturalnego programu obchodów będzie plenerowe widowisko historyczne na placu Świętego Wojciecha, u stóp gnieźnieńskiej Katedry.

Zaplanowane je na dwa sierpniowe weekendy i będzie to spektakl przedstawiający nasze dzieje od chrztu Polski aż do koronacji Bolesława Chrobrego. Każdorazowo, na specjalnie przygotowanych trybunach, obejrzy je po dwa tysiące widzów. Wcześniej, bo 26 kwietnia w Gnieźnie odbędzie się wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wtedy też obchodzone będzie święto patrona miasta, czyli św. Wojciecha. Kolejne wydarzenia zaplanowano na 19 i 20 lipca, kiedy to odbędzie się tradycyjna impreza pod nazwą „Koronacja królewska”, na którą przyjeżdżają rekonstruktorzy z całego kraju i prezentują, jak wyglądało życie w średniowieczu. Na koniec, bo we wrześniu odbędzie się jeszcze XII Zjazd Gnieźnieński.

Przypomnijmy, iż – jak podają źródła historyczne – koronacja Bolesława Chrobrego odbyła się 18 kwietnia. Pierwszy król Polski nie cieszył się jednak zbyt długo swoim tytułem, ponieważ niedługo zmarł. W efekcie, jeszcze tego samego roku – 25 grudnia 1025 – nastąpiła koronacja kolejnego z Piastów, jego syna Mieszka II Lamberta. O tym drugim wydarzeniu mówi się znacznie mniej, ale na pewno warto je również przypomnieć. Póki co, przygotowując się do obchodów milenium koronacji dwóch pierwszych królów w Gnieźnie, warto sięgnąć po nasze legendy. One mogą być doskonałym wstępem do wielkiej historycznej przygody. Tym bardziej, iż to właśnie w naszym regionie kształtowała się Polska…

Idź do oryginalnego materiału