Mój ojciec przed śmiercią do całego wkładu na bankowym rachunku oszczędnościowym upoważnił swoją córkę

1 tydzień temu

Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada


Mój ojciec przed śmiercią do całego wkładu na bankowym rachunku oszczędnościowym upoważnił swoją córkę z poprzedniego małżeństwa, która wszystkie pieniądze już wypłaciła. Innego majątku ojciec nie pozostawił. Czy upoważnienie córki do wypłaty pieniędzy z banku było zgodne z prawem i czy mogę wystąpić do siostry o zachowek?

Zgodnie z art. 56 ust. 1 Ustawy Prawo Bankowe właściciel rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie – po swojej śmierci – wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci).

Przyjmuje się, iż dyspozycja spadkodawcy w ww. zakresie należy do czynności prawnych o charakterze nieodpłatnym, a zatem wypłacona przez ustanowionych beneficjentów kwota winna być doliczona do substratu zachowku tj. wartości majątku spadkowego, od której oblicza się zachowek (art. 993 KC.). Z kolei odpowiedzialność osoby obdarowanej za zachowek kształtuje się na podstawie art. 1000 KC. zgodnie z którym, o ile uprawniony nie może otrzymać należnego mu zachowku od spadkobiercy lub osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku (na podstawie art. 993-994 KC.) sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.

Jeżeli obdarowanym jest osoba uprawniona do zachowku, to zgodnie z art. 1000 § 2 KC. ponosi ona odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jej własny zachowek.

Reasumując, dokonana dyspozycja Pana Ojca była zgodna z prawem i jak się wydaje w stanie sprawy ma Pan możliwość wystąpienia do przyrodniej siostry o zachowek, który może zostać ograniczony zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami.


Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.


Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
gazeta Mieszkaniec
prawnik radzi



Idź do oryginalnego materiału