Moje Zdrowie! Młodzi chcą się badać

20 godzin temu
Program Moje Zdrowie to odpowiedź na potrzebę szybkiej, dostępnej i spersonalizowanej profilaktyki zdrowotnej. (Fot. Ministerstwo Zdrowia)

W zaledwie dwa miesiące Polacy złożyli ponad 500 tysięcy ankiet zdrowotnych w ramach programu Moje Zdrowie. Najwięcej z nich wypełniły młode kobiety. Pacjenci najczęściej robią to, wykorzystując cyfrowe narzędzia.

Program Moje Zdrowie to odpowiedź na potrzebę szybkiej, dostępnej i spersonalizowanej profilaktyki zdrowotnej. Dzięki integracji z Internetowym Kontem Pacjenta (IKP) i aplikacją mojeIKP, pacjenci mogą wypełnić ankietę zdrowotną w dowolnym miejscu i czasie – bez konieczności wizyty w placówce.

Moje Zdrowie w liczbach:

Kobiety liderkami zdrowia

Największą grupę wśród wypełniających stanowią kobiety w wieku 20 – 39 lat – aż 60 proc. wszystkich ankiet pochodzi od tej grupy. To sygnał, iż młode Polki są świadome znaczenia profilaktyki i chętnie korzystają z cyfrowych narzędzi zdrowotnych.

Najwięcej ankiet podjęto do realizacji w województwach: mazowieckim (47 957), śląskim (46 006), wielkopolskim (39 388).

Z kolei najwyższą skutecznością, czyli największym odsetkiem ankiet podjętych w stosunku do liczby złożonych, mogą pochwalić się województwa lubelskie (85,3 proc.), łódzkie (84,3 proc.) i podlaskie (82,2 proc.). Podkarpackie znajduje się pośrodku z wynikiem 78, 5 proc.

Korzyści wynikające z udziału w programie Moje Zdrowie

Lepsza kontrola nad swoim zdrowiem dzięki regularnym badaniom. Lepsze przygotowanie do wizyty lekarskiej dzięki wstępnej ankiecie. Łatwy i wygodny dostęp do ankiety online. Możliwość wczesnego wykrycia groźnych chorób, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Szybsze i dostarczające bardziej precyzyjnych wskazówek konsultacje u lekarza i szybkie rozpoczęcie procesu leczenia. Indywidualne podejście i plan profilaktyki zdrowotnej.

Moje Zdrowie – krok po kroku

Można skorzystać z programu  Moje Zdrowie: co 5 lat (jeśli ma 20–49 lat). Co 3 lata (jeśli ma 50 i więcej lat).

Dodatkowy warunek: Osoba, która skorzystała z programu Profilaktyka 40 PLUS może przystąpić do programu Moje Zdrowie po roku od ostatnich badań. jeżeli wypełni ankietę online, może przeczytać, iż zgłoszenie zostało anulowane, i zachętę, by zgłosić się ponownie za jakiś czas.

Ankieta

Można to zrobić wygodnie i gwałtownie online: przez Internetowe Konto Pacjenta albo skorzystać z aplikacji na telefon mojeIKP. Można też pójść do swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie w wypełnieniu ankiety pomoże pracownik medyczny. Na podstawie ankiety pacjent dostanie zlecenie na wykonanie badań – dopasowanych do wieku, płci i stylu życia.

Wizyta podsumowująca

Po badaniach przychodnia zaprosi pacjenta na spotkanie podsumowujące. Pracownik medyczny przygotuje dla niego Indywidualny Plan Zdrowotny. IPZ będzie zawierał rekomendacje dotyczące profilaktyki, w tym szczepień i zmiany trybu życia. Można też otrzymać skierowania na kolejne badania.

Gdy pacjent ma 60 lat i więcej, pracownik medyczny wykona krótki test, by sprawdzić jego pamięć i orientację, czyli badanie przesiewowe w kierunku chorób otępiennych.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie mojezdrowie.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału