MOTO Bezpieczni – adrenalina z głową

skafander.info 8 godzin temu

Jak bezpiecznie jeździć na motocyklu? Ile kosztuje sprzęt i wyposażenie do uprawiania motocrossu? Jak rozpocząć swoją przygodę z tym sportem? Odpowiedzi na te wszystkie pytania można było znaleźć w Instytucie Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej podczas seminarium „MOTO Bezpieczni – adrenalina z głową”, którego gośćmi byli reprezentanci klubu MX Enduro Zamość. Zorganizowano je z okazji obchodów Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

– Ustanowione przez Komisję Europejską w 2013 r. święto ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa na drodze. To część strategii zmierzającej do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w całej UE. Przedsięwzięcie naukowe ma także na celu większą integrację środowiska instytucji zamojskich związanych z przedmiotową działalnością, a także – co szczególnie istotne – aktywizację naukową studentów – mówił ppłk SG w stanie spoczynku dr Stanisław Dubaj z Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej, który był moderatorem i koordynatorem seminarium.

Tegoroczne spotkanie poświęcone było tematyce motocrossu – bezpiecznej organizacji imprez masowych związanych z tym sportem, ale także jako hobby i sposobu spędzania wolnego czasu. Poruszono również kwestię ochrony środowiska związaną z uprawianiem sportów motorowych.

O motocrossie w praktyce opowiedzieli członkowie klubu MX Enduro Zamość: Ireneusz Kwiatkowski, Jarosław Miechowiecki, Łukasz Bełz, Ewelina Czop i Paweł Bełz.

Nasze stowarzyszenie działa od czterech lat. Mamy dziesięciu zawodników, którzy w różnych kategoriach startują w Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski. Zrzeszamy w tym momencie około 50 członków i staramy się propagować ten sport na Zamojszczyźnie. Chodzi nam o to, by młodych ludzi wyciągnąć ze strefy komfortu oraz z miejsc nie do końca legalnych, po których jeżdżą. Motocross uprawia się w terenie zabezpieczonym. Staramy się w sposób cywilizowany zorganizować takie zawody z zabezpieczeniem medycznym, ze szkoleniami, które pomagają zapoznać się i obyć z motocyklem. Warto dodać, iż motocross to sport z jednej strony bardzo odstresowujący. Ja sam uprawiam go od 25 lat. Dwie godziny takiej jazdy w tygodniu dają niesamowitą frajdę i pozwala się wyszumieć. Z drugiej strony wymaga pełnego skupienia i kontroli nad motocyklem, bowiem jest to sport wyczynowy. Wymaga przy tym kondycji i zdrowego stylu życia, tak jak każdy sport – tłumaczył Jarosław Miechowiecki z klubu MX Enduro Zamość.

Studenci Akademii Zamojskiej z kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz ich koledzy z innych kierunków mogli obejrzeć filmy z występów zawodników MX Enduro Zamość, a po prelekcji na parkingu Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych AZ odbył się pokaz umiejętności zamojskiego klubu motocrossu. Można było również dowiedzieć się jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania tego sportu, a chętni mogli pod okiem instruktorów dosiąść motocykli.

Seminarium „MOTO Bezpieczni – adrenalina z głową” odbyło się 8 maja br. w gmachu Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych AZ przy ul. Sienkiewicza 22A.

Idź do oryginalnego materiału