Musiołówka przechodzi do historii? niedługo rozbiórka części budynku

5 godzin temu

Musiołówka trafiła na rynek nieruchomości w Opolu jesienią 2020 roku. Cena za trzypoziomowy obiekt mający 535 metrów kwadratowych oraz za teren przyległy o zbliżonej powierzchni wynosiła wtedy 3,7 mln zł. Już wtedy przedstawiciele TPO deklarowali, iż mają sygnały od podmiotów zainteresowanych kupnem budynku.

Ale musiało ostatecznie upłynąć kilka lat, aby budynek znalazł nowego właściciela. Prace w jego wnętrzu realizowane są od kilku tygodni i niemalże zbiegły się z zamknięciem Mostu Zamkowego, którego elementy przeszły demontaż i są w trakcie konserwacji.

Owe prace widać przez okna od strony ulicy Szpitalnej: tynki skute ze ścian oraz rozebrane elementy wystroju wnętrza. Z budynku niesie się dźwięk pracujących narzędzi. Robotnicy już jakiś czas temu zabezpieczyli też płytami szklaną ścianę oddzielającą Musiołówkę od budynku starej synagogi, w którym mieści się redakcja TVP3 Opole.

Przez okna częściowo widać prace rozbiórkowe wewnątrz budynku – fot. PIG

Z tego, co powiedział nam jeden z robotników pracujących na budowie, Musiołówka w Opolu przechodzi metamorfozę. Aktualny plan zakłada, iż na górnym poziomie powstanie jeden wielki apartament. Zaś przestrzeń na poziomie środkowym i w przyziemiu ma przejść adaptację na lokale usługowe. Zakres prac przewiduje też rozbiórkę przybudówki znajdującej się od strony TVP3 Opole.

Musiołówka w Opolu – kultowy lokal dawnego Opola

Musiołówka powstała w przedwojennym budynku, który był częścią majątku rodziny Friedlaenderów w Opolu. Przebudowa rozpoczęła się w pierwszej połowie lat 70. XX wieku. Otwarcie nastąpiło w 1975 roku. Swoje miano lokal zyskał od nazwiska Karola Musioła, inicjatora Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opola oraz twórcy Towarzystwa Przyjaciół Opola.

Musiołówka w Opolu była w okresie PRL bardzo modną kawiarnią i miejscem spotkań. Przestrzeń wyróżniał klubowy wystrój, a także piękne szklane żyrandole. W latach 90. lokal dalej cieszył się popularnością. Od przełomu wieków zmieniła się jego formuła. Zaczęły tam działać dyskoteki i kluby muzyczne, prowadzone przed podmioty wynajmujące budynek od TPO.

Musiołówka po otwarciu była popularną kawiarnią w Opolu – fot. Fryderyk Kremser

Z czasem ta formuła się wyczerpała. Kolejni najemcy gwałtownie kończyli działalność. Od 2018 roku Musiołówka stała pusta. W grę wchodziła jeszcze adaptacja budynku na potrzeby TVP3 Opole. Ówczesna dyrekcja ośrodka chciała budynek kupić, ale TPO wolało go wynajmować, by w ten sposób finansować swoją działalność. Ostatecznie do porozumienia jednak nie doszło, gdyż centrala TVP nie dała na to pieniędzy.

Ostatni najemca pojawił się pod koniec w 2019 roku. Wykonał szereg prac wewnątrz, przygotowując lokal do otwarcia. Ale w wakacje 2020 roku nagle wypowiedział umowę najmu. W jakiś czas potem Musiołówka trafiła na rynek nieruchomości w Opolu.

TPO liczyło, iż uda się zachować klubowy charakter tego miejsca. Jednak na przestrzeni lat zmieniły się realia. Ludzie nie bawią się już tak chętnie na dyskotekach, jak kiedyś. Nowy właściciel i przebudowa wnętrza dają jednak szanse na to, iż słynny obiekt nie będzie już stał pusty.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału