Muzeum Lecha Poznań i wycieczka po stadionie

4 miesięcy temu

Muzeum Lecha Poznań to punkt obowiązkowy nie tylko dla miłośników piłki nożnej i kibiców Kolejorza, ale także dla wszystkich miłośników odkrywania naszego miasta. Kto jeszcze nie był, powinien gwałtownie nadrobić zaległości.

Można zwiedzić samo Muzeum lub połączyć tę wizytę z wycieczką po stadionie. Zdecydowanie polecam drugą opcję, niezależnie od tego, czy byliście na meczu Lecha, czy nie.

Podczas zwiedzania stadionu zobaczycie wszystkie najważniejsze miejsca, a także będziecie mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia na ławce rezerwowych czy w szatni Lecha.

Zobaczycie również skyboxy, czyli prywatne loże, które można wynająć na jeden mecz lub na cały sezon – najczęściej wynajmują je firmy. Obejrzycie także miejsca przeznaczone dla oficjeli, na które nie można kupić biletów, a jedynie otrzymać zaproszenie. Wejdziecie także do pomieszczenia, w którym realizowane są konferencje prasowe.

Zwiedzanie stadionu zajmuje około pół godziny, a kolejne pół godziny spędzacie w Muzeum. Zarówno stadion, jak i Muzeum zwiedzacie z przewodnikiem, co uwzględniono w cenie biletu.

Muzeum i jego cenne pamiątki

Muzeum zostało otwarte 19 grudnia 2022, a więc w roku, w którym Lech obchodził swoje stu lecie, chociaż pomysł jego założenia pojawił się dużo wcześniej. Było to oficjalne otwarcie, natomiast dla zwiedzających jest dostępne od 30 stycznia 2023 roku.

Wśród eksponatów znajdują się m.in. wszystkie herby, jakie obowiązywały w klubie przez lata, puchary zdobyte przez Kolejorza. Jednak niektóre z nich to repliki, ponieważ puchary bywają „przechodnie”.

Specjalną ekspozycję ma również najlepszy polski piłkarz – Robert Lewandowski, który przez dwa lata grał w poznańskim klubie. Możecie zobaczyć pierwszą stronę kontraktu, który podpisał z Lechem Poznań.

Swoje honorowe miejsca mają także dawne legendy poznańskiego klubu, w tym przede wszystkim słynny snajper Teodor Anioła.

W jednej z gablot znajduje się nagroda dla najlepszego zawodnika meczu, którą otrzymał Bartosz Bosacki po meczu Mistrzostw Świata przeciwko Kostaryce w 2006 roku. Warto wspomnieć, iż jest to jedyny piłkarz Lecha Poznań, który zdobył bramkę na Mistrzostwach Świata.

Są też historyczne koszulki, w których piłkarze Lecha zdobywali pierwsze mistrzostwa Polski. Cennym eksponatem jest bluza bramkarska Piotra Mowlika, w której wystąpił w finale Pucharu Polski 1982, gdy Lech zdobył swoje pierwsze trofeum. Unikatowa jest także koszulka należąca do Edmunda Białasa z legendarnego tercetu ABC.

Natomiast w specjalnym pomieszczeniu, będziecie mogli sprawdzić głośność swojego dopingu.

Bilety do muzeum możecie zakupić na stronie bilety.lechpoznan.pl.

Zobacz także:

Idź do oryginalnego materiału