Muzeum Wiktora Wołkowa przybliża warsztat fotografika – fotografię analogową

5 miesięcy temu

Tajniki fotografii analogowej – aparaty używane przez Wiktora Wołkowa, pracę w plenerze czy wywoływanie zdjęć w ciemni – przybliżą filmy przygotowane przez Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa

Bohaterem pilotażowego odcinka jest pierwszy aparat fotografika.

Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej to nowy oddział Muzeum Podlaskiego, który działa od marca. Instytucja prezentuje spuściznę Wołkowa, którą posiada w swoich zbiorach. Można zobaczyć przede wszystkim fotografie, ale też sprzęt fotografika.

Najnowszym pomysłem muzeum na przybliżenie postaci Wołkowa jest miniserial o tajnikach fotografii analogowej, którą w swojej pracy posługiwał się artysta.

Bohaterem pierwszego odcinka, który dostępny jest już w internecie, jest aparat – Agfa Box. Jak powiedział Piotr Łukaszuk z Muzeum Wołkowa, aparat był istotny dla Wołkowa. Dodał, iż artysta otrzymał ten aparat w wieku 8 lat od swojego wujka Zygfryda. Był to jego pierwszy aparat.

Aparaty Agfa Box były aparatami skrzynkowymi umożliwiającymi zrobienie ośmiu zdjęć na negatywie 120, średniego formatu. Łukaszuk przybliżając budowę i działanie aparatu, mówił, iż trzeba było go trzymać pewnie obiema rękami. Aparat miał dwa celowniki do kadrowania zdjęć – poziomy i pionowy, wyposażony był w prosty obiektyw, a zdjęcia wychodziły ostre m.in. od dwóch metrów do nieskończoności. Miały też dodatkowe soczewki do obiektywów np. do zdjęć portretowych.

Na filmiku zaprezentowano jak robi się zdjęcia, a także fotografie, które udało się wykonać podczas krótkiego spaceru w okolicach muzeum.

W kolejnych odcinkach mają być zaprezentowane inne aparaty Wołkowa. Jak zapowiada muzeum, nie zabraknie też nagrań o pracy w plenerze czy wywoływaniu zdjęć w ciemni.

Wiktor Wołkow urodził się 4 kwietnia 1942 roku w Białymstoku. Z wykształcenia był leśnikiem. Wraz z żoną mieszkał w Supraślu. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Brał udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, które przyniosły mu ponad sto nagród i wyróżnień. W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jest autorem wielu albumów fotograficznych m.in. „Wołkow”, „Biebrza”, „Krzyż” i „Słońce”. Zmarł 27 marca 2012 r. po ciężkiej chorobie.

Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa otwarto w marcu. Jego siedzibą jest zabytkowy myśliwski dworek w Turośni Kościelnej. Miejscowość znajduje się w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego i – jak podkreślało wcześniej muzeum – właśnie nad Narwią Wołkow pracował i tam powstawały jego najważniejsze fotografie.

Główną częścią muzeum jest wystawa stała, na której prezentowana jest spuścizna Wołkowa. Ekspozycja przybliża zwiedzającym przekrój całego dorobku artysty. Prace prezentowane są w salach na dwóch piętrach budynku.(PAP)

Idź do oryginalnego materiału