Muzyczna uczta w murach bazyliki. Ruszają XXXI Katedralne Koncerty Organowe

3 godzin temu
Letnie, piątkowe wieczory w Białymstoku ponownie upłyną pod znakiem monumentalnych brzmień i artystycznych wzruszeń. Już pod koniec czerwca stolica Podlasia zainauguruje kolejną, trzydziestą pierwszą edycję Katedralnych Koncertów Organowych. To jedno z najważniejszych i najbardziej cenionych wydarzeń kulturalnych wakacyjnego Białegostoku, które co roku przyciąga do wnętrza Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tłumy melomanów, mieszkańców szukających wytchnienia oraz zaciekawionych turystów. Przez kilka najbliższych tygodni, od 26 czerwca do 7 sierpnia, świątynia przy ulicy Kościelnej stanie się sercem muzyki klasycznej. Światowe gwiazdy i cyfrowa rewolucja w katedrze

Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo interesująco, a przed białostocką publicznością zaprezentują się mistrzowie instrumentu z kraju oraz z zagranicy. Usłyszymy artystów między innymi z Włoch, Węgier oraz Stanów Zjednoczonych. Wybranym recitalom organowym będą towarzyszyć występy chórów, co dodatkowo wzbogaci doznania słuchowe. Co ciekawe, tegoroczne koncerty w katedrze będą miały unikalny charakter technologiczny. Zabytkowe, 50-głosowe organy piszczałkowe, których remont zapoczątkował historię festiwalu w latach dziewięćdziesiątych, czekają na kapitalną, dwuletnią renowację. Z tego powodu artyści zagrają na zaawansowanym instrumencie cyfrowym, który w najdrobniejszych szczegółach potrafi odwzorować i wiernie imitować potężne, tradycyjne brzmienie.

Muzyka wyjdzie poza mury białostockiej fary

Główne koncerty będą odbywały się tradycyjnie w każdy piątek o godzin
Idź do oryginalnego materiału