Muzyczne kalendarium – 10 grudnia

vanessa.fm 1 miesiąc temu

1945, W Zamościu urodził się Marek Grechuta, wokalista, kompozytor, współzałożyciel grupy Anawa, współpracownik krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, zdobył popularność dzięki takim utworom jak “Dni, których nie znamy”, “Nie dokazuj”, “Będziesz moją panią”, “Niepewność” oraz musicalowi “Szalona lokomotywa” według Stanisława Ignacego Witkiewicza. Grechuta zmarł w październiku 2006 roku w Krakowie.

1957, Na świat przyszedł Paul Hardcastle, muzyk i producent, który na listach przebojów zasłynął w 1985 roku przebojem “Nineteen”, piosence o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w wojnę w Wietnamie i o skutkach jakie wywarła na młodych żołnierzy biorących w niej udział. W utworze Hardcastle wykorzystał wysamplowane fragmenty zaczerpnięte z telewizyjnych programów mówiących o traumatycznym zespole stresu pourazowego wśród weteranów wojny wietnamskiej.

1959, Czterech członków zespołu The Platters, który zasłynął mega hitem “Only You”, zostało oskarżonych o tak zwane czyny lubieżne oraz pomoc w uprawianiu prostytucji po koncercie w Cincinnati. Skandal poważnie nadszarpnął wizerunek zespołu i wpłynął na dalsze losy kariery The Platters.

1967, Amerykański wykonawca piosenek w stylu soul Otis Redding, jeden z najwybitniejszych twórców muzyki tego gatunku, zginął w katastrofie lotniczej. Samolot, którym podróżował Otis wraz z członkami zespołu The Bar-Kays runął w lodowate wody jeziora Monoma niedaleko miasta Madison.

1972, Urodził się Brian Molko, wokalista i gitarzysta alternatywnej formacji rockowej Placebo powstałej w Londynie w 1994 roku.Początkowo powiązana z nurtem glam rocka, w trakcie kariery grupa zaadoptowała inne style od gotyckiego rocka po britpop. W wywiadach Molko przyznawał się do inspiracji dokonaniami Davida Bowie, grup Sonic Youth, The Cure, Nirvana, Depeche Mode oraz Nine Inch Nails.

1973, Słynny klub The CBGB (skrót od Country, BlueGrass and Blues), otwarł swoje podwoje w Nowym Jorku. Założony przez Hilly Kristala, z początku miał prezentować zespoły grające we wspomnianych stylach, jednak później stał się mekką grup punkowych i new wave takich jak Blondie, Television, Patti Smith i The Ramones.

1983, Paul McCartney oraz Michael Jackson umieścili na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów wspólnie nagraną kompozycję “Say Say Say”. Piosenka pozostała na szczycie zestawienia przez sześć tygodni. Dla Jacksona był to już dziesiąty numer jeden, dla McCartneya dwudziesty dziewiąty.

1988, Cliff Richard uplasował się na pierwszym miejscu w Wielkiej Brytanii świątecznym singlem zatytułowanym “Mistletoe And Wine” (jemioła i wino). Był to jego pierwszy od dziewięciu lat przebój numer jeden, a także najlepiej sprzedający się singiel roku 1988.

1994, Brytyjski boysband East 17 rozpoczął pierwszy z pięciu tygodni panowania na liście przebojów balladą “Stay Another Day”. Ta piosenka skomponowana przez Tony Mortimera dla jego brata Ollie, który popełnił samobójstwo, tym samym stała się bożonarodzeniowym hitem roku 1994.

2000, Piosenka “Stan” Eminema wspięła się na pierwsze miejsce listy w Wielkiej Brytanii. W kompozycji został użyty fragment piosenki “Thank You” brytyjskiej wokalistki Dido. Krytycy muzyczni określili później “Stana” jako jeden ze sztandarowych utworów Eminema.

2003, Sting został laureatem nagrody Century Award, najbardziej prestiżowego wyróżnienia, przyznawanego przez amerykański magazyn “Billboard”. Statuetka przyznawana jest za osiągnięcia artystyczne w całej karierze artystycznej.

2005, Zespół Queen przeskoczył grupę The Beatles na liście wykonawców odnoszących najwięcej sukcesów w Wielkiej Brytanii. Według wyników sprzedaży w 2005 roku Queen zajął trzecie miejsce spychając Beatlesów na miejsce czwarte z wynikiem 1755 tygodni na listach przebojów. Na miejscu drugim pozostał Cliff Richard, a na szczycie zestawienia Elvis Presley z wynikiem 2574 tygodni przebywania na listach.

2007, W londyńskiej O2 Arena zespół Led Zeppelin zagrał pierwszy od dziewiętnastu lat koncert. Do Jimmy Page’a, Roberta Planta i Johna Paula Jonesa na scenie dołączył Jason Bonham, syn nieżyjącego perkusisty Johna Bonhama. Zespół zagrał szesnaście utworów plus dwa bisy. W losowaniu biletów na ten koncert wzięło udział ponad milion ludzi.

Idź do oryginalnego materiału