Muzyczne kalendarium – 12 lipca

vanessa.fm 2 miesięcy temu

1947, Na świat przyszedł Wilko Johnson, gitarzysta grupy Dr. Feelgood, formacji która położyła podwaliny pod brytyjski ruch punk. Później związał się z zespołami Solid Senders oraz The Blockheads. W 2013 roku Wilko poinformował media, iż jest nieuleczalnie chory na raka i zamierza zagrać serię pożegnalnych koncertów. 22 marca 2013 roku zagrał po raz ostatni wraz z zespołem Madness w programie nadawanym przez czwarty kanał radia BBC.

1952, Urodził się Philip Taylor Kramer, basista grupy Iron Butterfly, z którą w połowie lat 70-tych nagrał dwa albumy – “Scorching Beauty” i “Sun And Steel”. Po rozstaniu z grupą zajął się inżynierią kosmiczną i systemami naprowadzania rakiet. W 1995 roku zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Po czterech latach policja odnalazła jego zwłoki i stwierdziła samobójstwo.

1954, 19-letni Elvis Presley podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Sun Records. Jednocześnie poprosił o zwolnienie ze swojej dotychczasowej posady w firmie The Crown Electric Company. Sam Phillips z Sun Records chciał wpierw użyć 19-latka jedynie do nagrywania demówek dla innych wykonawców, ale gwałtownie poznał się na wielkim potencjale młodego wokalisty.

1962, Ray Charles zdobył pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii balladą autorstwa Dona Gibsona “I Can’t Stop Loving You”. Utwór pochodzący z płyty “Modern Sounds in Country and Western Music” był jego jedynym brytyjskim przebojem numer jeden.

1962, The Rolling Stones zadebiutowali w londyńskim klubie Marquee Jazz. Na gitarze basowej zagrał Dick Taylor, a na perkusji Mick Avory. Muzycy otrzymali za występ 20 funtów – na afiszu widnieli jako The Rollin’ Stones (bez litery “g” na końcu).

1969, Wykonawcy jednego przeboju, duet Zager and Evans rozpoczęli pierwszy z sześciu tygodni przewodzenia na szczycie amerykańskiej listy przebojów piosenką “In The Year 2525”. Kompozycja ostrzegała przed niebezpieczeństwami szybkiego rozwoju technologii przedstawiając przyszłość, w której ludzkość została zniszczona przez techniczne i medyczne innowacje.

1971, W Busku-Zdroju urodził się Liroy (właściwie: Piotr Marzec), wykonawca muzyki hip-hop i rap, uważany za jednego z prekursorów polskiego hip-hopu. Jego płyta zatytułowana “Alboom” z 1995 roku sprzedała się w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy, a sam Liroy otrzymał kilka nagród Fryderyka.

1980, Olivia Newton-John umieściła na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów piosenkę “Xanadu” nagraną z udziałem grupy Electric Light Orchestra. Utwór pojawił się też w filmie pod tym samym tytułem. Dla Olivii był to już trzeci hit numer jeden na Wyspach.

1981, Na koncercie Muzyki Młodej Generacji w Sopocie zespół TSA zadebiutował jako kwintet w klasycznym składzie: Andrzej Nowak, Stefan Machel, Janusz Niekrasz, Marek Kapłon i Marek Piekarczyk. Parę miesięcy później TSA dokonał pierwszych nagrań w studiu Teatru STU w Krakowie.

1986, Grupa Simply Red zdobyła po raz pierwszy szczyt amerykańskiej listy przebojów balladą “Holding Back The Years”. Wokalista grupy, Mick Hucknall, skomponował zwrotki tej piosenki mając siedemnaście lat. Refren powstał wiele lat później.

1986, W wypadku samochodowym zginął Wacław Kisielewski, pianista i kompozytor, członek duetu fortepianowego Marek i Wacek specjalizującego się w adaptacjach tematów rozrywkowych i utworów muzyki poważnej między innymi Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Edvarda Griega i Ferenca Liszta.

2008, Gitarzysta zespołu The Rolling Stones, Ron Wood, po 23 latach małżeństwa wyprowadził się z domu i odszedł od żony z 18-letnią rosyjską kelnerką, którą poznał na jednym z suto zakrapianych przyjęć. 61-letni muzyk zamieszkał ze swoją kochanką w luksusowej willi w Irlandii.

Idź do oryginalnego materiału